Από την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2022 και κάθε Κυριακή στις 10.30, εκπέμπεται η ημίωρη ζώνη “Φοιτητιβίσματα” από το κανάλι της Βουλής. Πρόκειται για την προβολή δύο δεκαπεντάλεπτων φοιτητικών ταινιών (ντοκιμαντέρ) που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο της δράσης ΔΙΑΠΛΑΣΙΣ του προγράμματος πρακτικής άσκησης στον σταθμό της Βουλής τελειόφοιτων των Τμημάτων Οπτικοακουστικών Σπουδών, Μουσικών Σπουδών και Επικοινωνίας των ΑΕΙ της χώρας. Στον τέταρτο πιλοτικό κύκλο του προγράμματος συμμετείχαν κάνοντας πρακτική άσκηση στη Βουλή των Ελλήνων και με θεματολογία εμπνευσμένη από το 1821, 65 επιλεγμένοι φοιτητές και φοιτήτριες και 10 εθελοντές, από 52 Τμήματα και από 17 ΑΕΙ, με την υποστήριξη 60 καθηγητών και διδασκόντων.

Στο πρόγραμμα ΔΙΑΠΛΑΣΙΣ συμμετείχε για τέταρτη συνεχή χρονιά το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ υπό την εποπτεία της προέδρου του τμήματος Καθηγήτριας της Αναστασίας Γεωργάκη. Η επιλογή των θεμάτων και η παραγωγή των ντοκιμαντέρ έγινε εξ ολοκλήρου από διατμηματικές ομάδες φοιτητών, με τη συμβουλευτική καθοδήγηση ομάδας. Συγχαρητήρια στους φοιτητές που συμμετείχαν στην φετινή παραγωγή: Mαρία Πλευρίτη, Άννα-Μαρία Χριστοδούλου και Μάριο Σαρέλλα.

Βλ. επίσης: https://www.music.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/foititibismata_2022_programma_diaplasis_praktiki_askisi_ton_foititon_sto_kanali_tis_boylis_me_the/