Συμμετοχή του Κέντρου Αρχιμήδης στην εκδήλωση “Επιχειρηματική Αξιοποίηση Έρευνας και Μεταφορά Τεχνολογίας – Workshop Series 2022-2023”

Το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετείχε στη διοργάνωση του 2ου Workshop της σειράς “Επιχειρηματική Αξιοποίηση Έρευνας και Μεταφορά Τεχνολογίας – Workshop Series 2022-2023” που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023, στη Μικρή Σκηνή της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση.

Η σειρά αυτή των workshops είναι μια πρωτοβουλία του Τομεακού Επιστημονικού Συμβουλίου Μεταφοράς Τεχνολογίας και Διανοητικής Ιδιοκτησίας (ΤΕΣ ΜΤ & ΔΙ), του Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας, Τεχνολογίας και Καινοτομίας (ΕΣΕΤΕΚ), του Uni.Fund και του Ιδρύματος Ωνάση, σε συνεργασία με τις Δομές/Δίκτυα Μεταφοράς Τεχνολογίας ΑΠΘ–ΔΠΘΑρχιμήδης-ΕΚΠΑ, GNΩSI, Science Agora και Σπείρα και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων.

Στο 2o workshop  που πραγματοποιήθηκε, με θέμα «Κανονισμοί Μεταφοράς Τεχνολογίας και ο Ρόλος των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας», εκπρόσωποι των Δομών/Δικτύων Μεταφοράς Τεχνολογίας παρουσίασαν την αρχιτεκτονική δομή των συμπράξεών τους, τις ενέργειες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα για την εκπόνηση των Κανονισμών, ενώ αναφέρθηκαν στις προκλήσεις, αλλά και τις ευκαιρίες που προκύπτουν από την εφαρμογή των Κανονισμών, τόσο στις συνεργατικές δομές, όσο και τους επιμέρους ερευνητικούς και πανεπιστημιακούς φορείς. Ακόμα, τα στελέχη του ΤΕΣ ΜΤ & ΔΙ παρουσίασαν τις προτεινόμενες από το ΤΕΣ κατευθύνσεις για την εκπόνηση Κανονισμού Μεταφοράς Τεχνολογίας. Στην εκδήλωση, το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» του ΕΚΠΑ που υποστηρίζει και τις νεοσύστατες δομές των ΙΙΒΕΑΑ, Πανεπιστημίου Πειραιώς και του Χαροκόπειου Πανεπιστήμιου, εκπροσώπησε ο Ομότιμος Καθηγητής Νικόλαος Μυλωνάς, που αναφέρθηκε, τόσο στην υφιστάμενη κατάσταση σε επίπεδο κανονισμού μεταφοράς τεχνολογίας και λειτουργίας των αντίστοιχων δομών, όσο και στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι δομές σε θέματα στελέχωσης και αναζήτησης πόρων που θα διασφαλίζει την ομαλή ανάπτυξή τους την επόμενη μέρα μετά την τρέχουσα χρηματοδοτική περίοδο.

Εικόνα2