Δυναμική συμμετοχή του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. στο διεθνές επιστημονικό σεμινάριο 1st Rethink Blue Conference στο Zadar της Κροατίας

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, είχε δυναμική εκπροσώπηση και συμμετοχή στο 1st Rethink Blue Conference, που πραγματοποιήθηκε στο Zadar της Κροατίας (23-25 Απριλίου 2024), στο πλαίσιο υλοποίησης του COST Action CA22122 – Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities (RethinkBlue).

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. εκπροσωπήθηκε από τον κ. Δρ. Ιωάννη Κατσούνη, Μεταδιδακτορικό Ερευνητή και Διδάσκοντα του Τμήματος. Ο Δρ. Κατσούνης παρουσίασε μια καινοτόμο μεθοδολογία εκτίμησης της συμβολής, των ευκαιριών αλλά και των κινδύνων από την εφαρμογή της Στρατηγικής για τη Γαλάζια Οικονομία στις Περιφέρειες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Δρ. Ιωάννης Κατσούνης, από την πλευρά της Ελλάδας, αποτελεί ενεργό μέλος της Δράσης από το πρώτο στάδιο της.

1 2
Ο Δρ. Ιωάννης Κατσούνης
3 1

Το RethinkBlue επικεντρώνεται στη Γαλάζια Οικονομία και τις συναφείς πολιτικές. Το έργο φέρνει σε επαφή επιστήμονες και ενδιαφερόμενους από 32 χώρες για την ανταλλαγή γνώσεων, τη δημιουργία ενός ισχυρού ευρωπαϊκού δικτύου εμπειρογνωμόνων και την προώθηση της ενεργού συνεργασίας.

Κεντρικός στόχος του Διεθνούς Συνεδρίου RethinkBlue ήταν η δημιουργία ενός φόρουμ για τους μελετητές που επιδιώκουν να επανεξετάσουν τι σημαίνει σήμερα η Γαλάζια Οικονομία από κοινωνική άποψη. Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου διερευνήθηκαν πιθανές και υπάρχουσες αντιφάσεις, συγκρούσεις και συνέργειες που συνδέονται με αυτήν.

Η παρούσα δράση σκοπεύει να επανεξετάσει τη Γαλάζια Οικονομία, με δύο τρόπους. Πρώτον, με την αξιολόγηση των επιπτώσεών της στις παράκτιες κοινωνίες και δεύτερον, με τη διερεύνηση ευκαιριών που απορρέουν από καινοτομίες και πιθανές συνέργειες μεταξύ καθιερωμένων και αναδυόμενων θαλάσσιων δραστηριοτήτων.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. (https://www.pms.uoa.gr/) παρέχει προπτυχιακά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και μεταδιδακτορικά προγράμματα σπουδών, με εστίαση στη ναυτιλία, τους λιμένες και την εφοδιαστική αλυσίδα που αποτελούν κεντρικούς πυλώνες των συστημάτων θαλασσίων μεταφορών. Στην ευρεία διεπιστημονικότητα των γνωστικών αντικειμένων περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, οργάνωση και διοίκηση ναυτιλιακών, λιμενικών και εφοδιαστικών επιχειρήσεων, χρηματοοικονομική διοίκηση, λογιστική και επιχειρηματικότητα, γαλάζια οικονομία, πράσινο περιβάλλον, κλιματική αλλαγή και βιωσιμότητα, ποσοτικές μέθοδοι, τεχνολογικές καινοτομίες και πληροφορικές εφαρμογές, αρχές δικαίου και διεθνείς γεωπολιτικές σχέσεις. Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας διοργανώνει το Εντατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών ΄Διοίκηση σε Ναυτιλία και Λιμένες’ (https://spm.pms.uoa.gr), σε συνεργασία με το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Ε.Κ.Π.Α. Το Π.Μ.Σ. παρέχει σύγχρονες ακαδημαϊκές γνώσεις, με ευέλικτη μεταπτυχιακή εξειδίκευση, υψηλή κατάρτιση και σύνθετες επαγγελματικές δεξιότητες, για δυναμική ανέλιξη των αποφοίτων στην αγορά εργασίας του ευρύτερου διεθνούς ναυτιλιακού ‘cluster’, που θα καλύψουν τις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες για στελέχη με ισχυρό διεπιστημονικό υπόβαθρο σε στρατηγικά κρίσιμους τομείς της οικονομίας (επικοινωνία:  email: spm@pms.uoa.gr, τηλ.: 22280 21861).