Σύμπραξη Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας και ΕΚΠΑ για την εκπαίδευση στην Λαπαροσκοπική Χειρουργική

Στις 12-13 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η πρώτη εκπαιδευτική δράση με θέμα «Βασική Λαπαροσκοπική Χειρουργική» από το εκπαιδευτικό συμβούλιο της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας, με πρόεδρο τον Καθηγητή Χειρουργικής Κωνσταντίνο Τούτουζα,  σε συνεργασία με την  Γ’ Πανεπιστημιακή Χειρουργική Κλινική, με Διευθυντή τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας,  Καθηγητή Χειρουργικής κ. Εμμανουήλ Πικουλή.

Infographic Σεμινάριο

Το μετεκπαιδευτικό αυτό διήμερο Σεμινάριο, το οποίο εστίασε στην λαπαροσκοπική εκπαίδευση μέσω προσομοιωτών και εφαρμογών τρισδιάστατης εικονικής πραγματικότητας,  έλαβε χώρα στο εκπαιδευτικό κέντρο «ΑΚΙΣΑ» της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Συμμετείχαν 14 εκπαιδευτές και 23  εκπαιδευόμενοι από όλη τη χώρα.

Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας Καθηγητής Χειρουργικής Γ. Ν. Ζωγράφος, κατά την έναρξη της εκδήλωσης, αναφέρθηκε στην ανάγκη συντονισμού της εκπαίδευσης στη χειρουργική σε πανελλήνιο επίπεδο, γεγονός που αποτελεί πρωταρχικό στόχο της ΕΧΕ τα τελευταία χρόνια. Η συνεργασία με την  Γ’ Πανεπιστημιακή Χειρουργική Κλινική, της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, αποτελεί σημαντικό βήμα στην εμβάθυνση της προσπάθειας αυτής, ενώ απαιτείται περαιτέρω η διασφάλιση της απρόσκοπτης και ποιοτικής συνέχισής της,  με βάση τα διεθνή standards, σε μια περίοδο που η πανδημία Covid 19 δοκίμασε τις αντοχές του Εθνικού Συστήματος Υγείας και δημιούργησε προβλήματα στην άσκηση της ειδικότητας της χειρουργικής, ενώ συρρίκνωσε την εκπαίδευση των ειδικευομένων μας.

Σύμφωνα με τον επιστημονικό υπεύθυνο, Πρόεδρο του Επιστημονικού Συμβουλίου της ΕΧΕ, Καθηγητή Κ. Τούτουζα, η λαπαροσκοπική χειρουργική είναι η καθημερινή χειρουργική του σύγχρονου χειρουργού, ο οποίος καλείται να αποφασίζει σωστά και να προσφέρει στον ασθενή του το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, μέσα από τις δυνατότητες που πλέον η τεχνολογία προσφέρει, τονίζοντας ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να δίνεται η απαραίτητη και ολοκληρωμένη εκπαίδευση στους νέους συναδέλφους σε συνθήκες προσομοίωσης.

Σύμφωνα με τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή κ. Εμ. Πικουλή, η ακαδημαϊκή σύμπραξη επιστημονικών εταιρειών και πανεπιστημιακών  κέντρων είναι μια πρακτική που ακολουθείται σε όλες τις προηγμένες χώρες και  διασφαλίζει  όχι μόνο την άρτια και ολοκληρωμένη εκπαίδευση, αλλά και την διασύνδεση της φοιτητικής κοινότητας με την αγορά εργασίας.

H εξειδικευμένη μονάδα βιωματικής εκπαίδευσης μέσω προσομοιωτών  της   Γ’ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής ΠΓΝ «Αττικόν» στο ΑΚΙΣΑ,  εστιάζει στην  θεωρητική κατάρτιση, αλλά κυρίως  την πρακτική εκπαίδευση  και εξάσκηση σε τεχνικές δεξιότητες  σε ελεγχόμενο και καθοδηγούμενο περιβάλλον από έμπειρους εκπαιδευτές.  Στο πλαίσιο αυτό, στο επόμενο διάστημα, θα ακολουθήσει σειρά ανάλογων δράσεων και πρωτοβουλιών που στοχεύουν στην περαιτέρω διάδοση του εν λόγω εκπαιδευτικού μοντέλου, σε συνδυασμό με μοντέλα που αξιοποιούν την τεχνητή νοημοσύνη, σε όλο το φάσμα των χειρουργικών ειδικοτήτων και για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό εκπαιδευομένων.