Ως integrated master αναγνωρίζεται πλέον το πτυχίο του πρώτου κύκλου σπουδών του Τμήματος Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ

Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας και ο Κοσμήτορας, Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής, με ιδιαίτερη χαρά ενημερώνει την ακαδημαϊκή κοινότητα ότι, μετά από ομόφωνα θετική γνωμοδότηση της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης, ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Συρίγος εξέδωσε απόφαση που δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ στις 24/11/2021 με την οποία ορίζεται ότι η επιτυχής ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου σπουδών, που οργανώνεται στο  Τμήμα Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ θα οδηγεί στην απονομή ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master).

Η Φαρμακευτική είναι από τις πρώτες επιστήμες που διδάχθηκαν στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το Τμήμα Φαρμακευτικής, υποδέχεται ετησίως περισσότερους από 160 πρωτοετείς φοιτητές και οι απόφοιτοί του μπορούν να σταδιοδρομήσουν σε φαρμακεία της κοινότητας ή σε φαρμακεία νοσοκομείων, σε κρατικούς ή ευρωπαϊκούς φορείς, σε κανονιστικές αρχές, σε φαρμακευτικές επιχειρήσεις ή σε φορείς διεξαγωγής κλινικών μελετών. Το Τμήμα Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ διαθέτει νησίδες ερευνητικής αριστείας και προσελκύει σημαντικές χρηματοδοτήσεις από ανταγωνιστικά προγράμματα από διεθνείς και εθνικούς φορείς. Συγκαταλέγεται επίσης σταθερά μεταξύ των κορυφαίων φαρμακευτικών τμημάτων στις διεθνείς κατατάξεις.

Χαιρετίζουμε ακόμη μία αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης από το Τμήμα Φαρμακευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και συγχαίρουμε τους συναδέλφους του Τμήματος Φαρμακευτικής για την αδιάλειπτη προσφορά τους σε όλους τους τομείς της εκπαίδευσης και της έρευνας.