Το Πρόγραμμα Φιλοσοφίας «Η Σοφία στo Σχολείo» επισκέφτηκε την Τετάρτη, 7 Ιουνίου 2023, για τελευταία φορά κατά τη σχολική χρονιά 2022 – 2023, το Δημοτικό Σχολείο του Κολλεγίου Ψυχικού (Λάτσειο Διδακτήριο).

Ο Διευθυντής του Σχολείου, κος Δημήτριος Σιαμόπουλος, υποδέχτηκε τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Φιλοσοφία – Διακυβέρνηση – Οικονομία και επιστημονικά υπεύθυνο του Προγράμματος, Καθηγητή Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ, κο Γιώργο Ν. Πολίτη και τη Διευθύντρια του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας, κα Κατερίνα Κουραβέλου, στο Θέατρο του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Ψυχικού για την «αποφοίτηση της Σοφίας».

SOF 4 24013

To Πρόγραμμα «Η Σοφία στo Σχολείo» εκπονήθηκε από το Εργαστήριο Φιλοσοφία – Διακυβέρνηση – Οικονομία PPE Lab της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών έχοντας λάβει έγκριση από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ). Το Πρόγραμμα έχει ως  στόχο την καλλιέργεια της κριτικής αντίληψης και την εξοικείωση των παιδιών με τον φιλοσοφικό τρόπο σκέψης και εφαρμόστηκε σε δύο τμήματα της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού, στο 4γ και στο 4ζ.

Το Πρόγραμμα απαρτίζεται από 10 σπονδυλωτά μαθήματα συμπληρωματικά προς το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθητών 4ης και 5ης  Δημοτικού και σχεδιάστηκε ως μια διαδραστική, παιγνιώδης εμπειρία μάθησης, με εκτεταμένη χρήση πολυμέσων. Βασίζεται στην ενεργοποίηση των παιδιών με το μεθοδολογικό τρίπτυχο της

α) οπτικοποίησης της πληροφορίας μέσω των εικόνων (κινουμένων και μη)

β) της παιγνιοποίησης των μαθημάτων και

γ) της ψηφιακής εκμάθησης

SOF 4 24112

«Η Σοφία στo Σχολείo» απομακρύνεται από τη στατική διδασκαλία της φιλοσοφίας που συχνά δυσχεραίνει την κατανόησή της στις μικρές ηλικίες. Δεν χρησιμοποιεί συμβατικές μεθόδους (π.χ. μελέτη γραπτών κειμένων, σημειώσεις, αντιγραφή, αποστήθιση κ.λπ). Αξιοποιεί τις σύγχρονες κατακτήσεις της παιδαγωγικής επιστήμης, προκειμένου να διεγείρει αποτελεσματικά την περιέργεια των παιδιών, προσκαλώντας τα να συμμετάσχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία μέσω του παιχνιδιού και της ψυχαγωγίας.

Στην «τελετή αποφοίτησης», η Σοφία αποχαιρέτησε τα παιδιά σε κλίμα χαράς, συγκίνησης και ενθουσιασμού. Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Διευθυντής του Σχολείου, ο Διευθυντής του  PPE Lab και η Διευθύντρια του ΕΛΙΔΕΚ. Στη συνέχεια προβλήθηκαν ορισμένα από τα πιο αγαπημένα videos των μαθημάτων που τα παιδιά είχαν ζητήσει να ξαναδούν και απόσπασμα από τη διδασκαλία του Προγράμματος την ημέρα που το παρακολούθησε ο Γενικός Συντονιστής του Κολλεγίου Ψυχικού, κος Παναγιώτης Γιαννουλάτος. Στη συνέχεια, οι ερευνητές του Εργαστηρίου απένειμαν σε όλα τα παιδιά Βεβαιώσεις Παρακολούθησης και τους έδωσαν αναμνηστικά μπλουζάκια.

SOF 4 24329

«Πρόκειται για ένα εξαιρετικό εγχείρημα του Εργαστηρίου Φιλοσοφία – Διακυβέρνηση – Οικονομία PPE Lab του ΕΚΠΑ. Επίσης, συγχαίρουμε το ΕΛΙΔΕΚ για την έγκριση που χορήγησε, η οποία στηρίχθηκε στην πρωτοπορία και στην καινοτομία του Προγράμματος. Ως Σχολείο χαιρετίζουμε με ενθουσιασμό τη συνεργασία μας με το Εργαστήριο και με τον Καθηγητή κο Γεώργιο Πολίτη και αναμένουμε με χαρά τη Σοφία την επόμενη σχολική χρονιά» τόνισε ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Ψυχικού, κος Δημήτριος Σιαμόπουλος.