Σεμινάριο Φιλοσοφίας «Το “σώμα” κατά την πλατωνική θεωρία της διαρχίας» – εισηγήτρια Αναπ. Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Κων/να Γογγάκη

Οι ΦΡΥΚΤΩΡΙΕΣ, σε συνεργασία με το Σωματείον “ΔΙΟΝΥΣΟΣ”, παρουσιάζουν τα Πανεπιστημιακά Σεμινάρια Φιλοσοφίας 2021-2022. Επιστημονικός διευθυντής: Κωνσταντίνος Νιάρχος, καθηγητής Φιλοσοφίας Ε.Κ.Π.Α..

Την Δευτέρα 10 Ιανουάριου 2022 πραγματοποιήθηκε το σεμινάριο με θέμα: «Το “σώμα” κατά την πλατωνική θεωρία της διαρχίας» και εισηγήτρια την Κωνσταντίνα Γογγάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια “Εισαγωγής στη Φιλοσοφία και Φιλοσοφίας του Αθλητισμού” του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Συνοπτική Παρουσίαση:
Αν η ψυχή συνιστά την άυλη και αθάνατη υπόσταση της ύπαρξης του ανθρώπου, το σώμα κατ’ αντιδιαστολή προς το πνεύμα και την ψυχή, συνιστά την υλική υπόσταση του ανθρώπου. Είναι δηλαδή η αισθητή εικόνα του.
Σύμφωνα με την θεωρία της διαρχίας ή του δυϊσμού, εισηγητής της οποίας μπορεί να θεωρηθεί ο Πλάτων, η ουσία του ανθρώπου συνίσταται κυρίως στην ψυχή του.
Πώς αντιμετωπίζει το σώμα η θεωρία αυτή; Ποιος είναι ο τελικός σκοπός του ανθρώπου και πώς μπορεί να επιτευχθεί η απόκτηση της πραγματικής ευτυχίας;

Η παρουσίαση είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση: https://youtu.be/9blLCkluN0A

Το σεμινάριο έλαβε χώρα στην μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Φιλολογικού Συλλόγου “Παρνασσός” (πλατεία Αγίου Γεωργίου Καρύτση 8, Αθήνα) την Δευτέρα 10 Ιανουάριου 2022.

Διοργανώθηκε από το “Ανοικτόν Πανεπιστήμιον Φ.Σ. Παρνασσός” και την “Διεθνή Επιστημονική Εταιρεία Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας” (Δ.Ε.Ε.Α.Ε.Φ.), με την υποστήριξη του Σωματείου “ΔΙΟΝΥΣΟΣ”.

Οι ΦΡΥΚΤΩΡΙΕΣ ήταν παρούσες ως χορηγός επικοινωνίας και οπτικοακουστικής τεκμηρίωσης.

Τα Σεμινάρια 2021-2022 είναι αφιερωμένα στον εκλιπόντα καθηγητή και ακαδημαϊκό Ευάγγελο Μουτσόπουλο.