Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Ημερίδα του Τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ «Μεταπτυχιακά Προγράμματα και Ημέρα καριέρας στη Νοσηλευτική»

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η 1η υβριδική ημερίδα του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ στις 9 Απριλίου 2022 στο αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα «Μεταπτυχιακά Προγράμματα και Ημέρα καριέρας στη Νοσηλευτική». Την ημερίδα χαιρέτισαν η αναπληρωτής υπουργός υγείας κ. Μ. Γκάκγα ο Πρύτανης ΕΚΠΑ, ο Πρύτανης τος του ΕΚΠΑ Καθηγητής Μελέτιος – Αθανάσιος Δημόπουλος, οΔιευθυντής Εκπαίδευσης ΓΕΕΘΑ Ταξίαρχος Ιωάννης Καστρίστιος, οΑντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Δημήτριος Καραδήμας, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας: Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής, οΠρόεδρος του Δ.Σ. της Εταιρίας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του ΕΚΠΑ καθηγητής Νίκος Θωμαίδης, ηΔιοικήτρια ΣΑΝ συνταγματάρχης Μαρίνα Παναγιωτοπούλου, οΑντιπρύτανης του ΠΑΠΕΙ καθηγητής Γρηγόρης Χονδροκούκης, οΠρόεδρος ΕΛΙΔΕΚ καθηγητής Δημήτριος Βέργαδος και ο Διοικητής ΓΟΝΚ «Άγιοι Ανάργυροι» Θεόδωρος Τσουρούλας.

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος και ακολούθησαν ομιλίες για την εφαρμογή της τεκμηριωμένης γνώσης στη φροντίδα υγείας και η εκδήλωση συνεχίστηκε με Διάλογους και Προβληματισμούς από τις Εμπειρίες μέσα από τις μεταπτυχιακές σπουδές και την αξιοποίηση της γνώσης που αποκτήθηκε στην κλινική πρακτική από φοιτητές και αποφοίτους των μεταπτυχιακών προγραμμάτων.

Το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης χαιρέτισαν η Σοφία Χατζηδήμου, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Νοσηλευτικής –Υπουργείο Υγείας, ο Ιωάννης Κεχρής, Αντιπεριφερειάρχης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας, ο Δρ. Αντώνιος Αυγερινός, πρόεδρος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, η Δρ. Βασιλική Ρόκα, Πλοίαρχος (ΥΝ) ΠΝ και ο Δημήτριος Σκουτέλης, Πρόεδρος ENE.

Κατά το δεύτερο μέρος που πραγματοποιήθηκε για 1η φορά στο ΕΚΠΑ με θέμα «Ημέρα καριέρας στη Νοσηλευτική» αναπτύχθηκαν οι προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης των αποφοίτων του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ με παρουσιάσεις και συζήτηση με εταιρείες και φορείς του Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα και συγκεκριμένα Υπουργείο Υγείας, ΑΜΚΕ Αναγέννηση Πρόοδος – Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, οι Γιατροί του Κόσμου, το CLEOCollaborative Center for Clinical Epidemiology and Outcomes Research, ο σύνδεσμος ιδιωτικών Νοσοκομείων Λομβαρδίας, η Βιοκλινική Αθηνών – όμιλος Βιοιατρική, το ΩΚΚ, το ΙΑΣΩ – Ιδιωτική Κλινική, το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών, το Νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν, το Νοσοκομείο Μετροπόλιταν, το Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, το Νοσοκομείο Μητέρα, η ELPEN Α.Ε. Φαρμακευτική Βιομηχανία, η Astra Zeneca, η Menarini – Φαρμακευτική, η Φαρμασέρβ – Λίλλυ ΑΕΒΕ, η  ΠΕΜΦΗ – Πανελλήνια Ένωση Μονάδων Φροντίδας Ηλικιωμένων, η DR PRINOU, η Celestyal Cruises εκ μέρους της Ένωσης Εφοπλιστών Κρουαζιερόπλοιων, η εταιρεία GEP Health & Safety Advisors και η DHI – direct hair implantation.

Η εκδήλωση είχε μεγάλη ανταπόκριση με 300 δια ζώσης συμμετοχές και πλέον των 700 παρακολουθήσεων μέσω you tube. Η εκδήλωση διατίθεται στο κανάλι you tube:

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ Καθηγητής Παύλος Μυριανθεύς ευχαρίστησε θερμά όλους και όλες που συνέβαλαν για την επιτυχή διοργάνωση της εκδήλωσης, καθώς και, κυρίως, τους εισηγητές, τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες εταιρείας και φορείς.