“Practical Ethics and Editorial Insights in Scholarly Publishing”: Εκδήλωση του Εκδοτικού Οίκου Karger για ερευνητές Επιστημών Υγείας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024 σεμινάριο, με ελεύθερη είσοδο, του εκδοτικού οίκου Karger για ερευνητές Επιστημών Υγείας, με τίτλο “Practical Ethics and Editorial Insights in Scholarly Publishing”, στην Αίθουσα Νικολαΐδη του Εργαστηρίου Φυσιολογίας «ΦΥΣΙΟΛΟΓΕΙΟΝ» της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τη Βιβλιοθήκη της Σχολής Επιστημών Υγείας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Βιβλιοθήκης, μετά από αίτημα του Εκδοτικού Οίκου Karger και την έγκριση του Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας.

Ομιλητές της εκδήλωσης ήταν ο κ. Γεώργιος Π. Πατρινός, Καθηγητής του Τμήματος Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών, ο οποίος αποτελεί μέλος της Εκδοτικής Επιτροπής του Περιοδικού Ανοικτής Πρόσβασης “Biomedicine Hub” του οίκου Karger  και συγκεκριμένα του Τμήματος Public Health Genomics και είναι και ένας Karger Ambassador και η κ. Gráinne McNamara, Research Integrity / Publication Ethics Manager στον εκδοτικό οίκο Karger.

Με μια ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα και στοχευμένη παρουσίαση, οι παρευρισκόμενοι ενημερώθηκαν ενδελεχώς για τις ορθές πρακτικές αναφορικά με την ηθική και δεοντολογία στην επιστημονική έρευνα και στην επιστημονική εκδοτική παραγωγή. Ταυτόχρονα, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις εργασίες που επιτελούνται στην Εκδοτική Επιτροπή ενός περιοδικού, να πληροφορηθούν για τα οφέλη της Ανοιχτής Πρόσβασης και της Ανοιχτής Επιστήμης του συγκεκριμένου εκδότη αλλά και για την  χρήση της Τεχνητής Νοημοσύνης και άλλες σημαντικές εξελίξεις στον χώρο. Οι ομιλητές προσέφεραν πρακτικές συμβουλές για την προετοιμασία μιας επιστημονικής δημοσίευσης και ο Καθηγητής κ. Πατρινός μετέφερε την πλούσια εμπειρία του τόσο ως ερευνητής όσο και ως μέλος μιας Εκδοτικής Επιτροπής.

Η παρουσίαση εξελίχθηκε σε μια πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συζήτηση, με τους ομιλητές να αποκρίνονται με μεγάλη προθυμία και ευχάριστη διάθεση στο πλήθος ερωτήσεων των συμμετεχόντων, προσφέροντας τους, κατά γενική ομολογία, μια μοναδική εμπειρία μάθησης.

Σε μήνυμά της προς την κ. Ασημίνα Βλαχάκη, Υπεύθυνη λειτουργίας της Βιβλιοθήκης Επιστημών Υγείας, η κ. Beth Bayley, Open Science Manager του εκδοτικού οίκου Karger, εξέφρασε τις ευχαριστίες της για την επιτυχή διοργάνωση της εκδήλωσης και την ενεργή παρουσία των συμμετεχόντων, προσφέροντας έναν ανοιχτό δίαυλο επικοινωνίας και συνεργασίας σε θέματα Ανοιχτής Επιστήμης.

Στον σύνδεσμο https://karger.com/pages/webinars μπορείτε να βρείτε παλαιότερα webinars του εκδοτικού οίκου Karger ή/και να εγγραφείτε σε επόμενα.

Σχετικά με το σεμινάριο “Practical Ethics and Editorial Insights in Scholarly Publishing”, παρατίθεται η παρουσίαση των ομιλητών.