Πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του Συλλογικού Τόμου με τίτλο: “Ιωάννης Καποδίστριας. Διεθνείς Θεσμικές και Πολιτικές Προσεγγίσεις (1800-1831)”

Την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021 στις 18:00, πραγματοποιήθηκε και μεταδόθηκε διαδικτυακά η εκδήλωση που οργάνωσαν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Ίδρυμα Διεθνών Νομικών Μελετών Καθηγητού Ηλία Κρίσπη και Δρ Α. Σαμαρά-Κρίσπη, στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, για την παρουσίαση του Συλλογικού Τόμου με τίτλο: “Ιωάννης Καποδίστριας. Διεθνείς Θεσμικές και Πολιτικές Προσεγγίσεις (1800-1831)”.

JIM 7182

Η εκδήλωση ξεκίνησε με προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο. Στην προσφώνησή του, ο Πρύτανης ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

[…] Εκφράζω την ιδιαίτερη ικανοποίησή μου για την σημερινή εκδήλωση. Καταρχάς, γιατί παρουσιάζεται ένας ιδιαίτερα σημαντικός τόμος, αφιερωμένος στον πρώτο κυβερνήτη της Ελλάδας, τον Ιωάννη Καποδίστρια. Ένας τόμος, στον οποίον ειδικοί επιστήμονες παρουσιάζουν τα πορίσματά τους αναδεικνύοντας τη στιβαρή παρουσία του Ιωάννη Καποδίστρια στον διεθνή στίβο, αλλά και τις καίριες και εμπνευσμένες παρεμβάσεις του στην ελληνική εξωτερική πολιτική και στη διακυβέρνηση της χώρας. Με τα κείμενα τους φωτίζουν πλευρές της διαδρομής του Κερκυραίο πολιτικού αλλά και της σημαίνουσας θέσης του στην  ελληνική υπόθεση, εστιάζοντας σε μια περίοδο που ακόμη δεν έχει μελετηθεί όσο θα της άξιζε.

JIM 7071

Κατά δεύτερο λόγο γιατί ο τόμος αυτός αποτελεί έργο του Ιδρύματος Διεθνών Νομικών Μελετών, ενός θεσμού που δημιούργησε ο αείμνηστος καθηγητής της Νομικής Σχολής μας Ηλίας Κρίσπη με την συνεργασία της συζύγου του δρ Αναστασίας Σαμαρά-Κρίσπη. Ένα ίδρυμα, το οποίο έχει ήδη προσφέρει πολλά με τις εκδηλώσεις και τις εκδόσεις του στον νομικό πολιτισμό της χώρας μας αλλά και στη μελέτη του ιστορικού παρελθόντός της. Η σημερινή εκδήλωση αποτελεί επιστέγασμα της διαρκούς συνεργασίας του ιδρύματος με το ΕΚΠΑ, όπως αποτυπώνεται άλλωστε και στη συμμετοχή διακεκριμένων μελών του διδακτικού προσωπικού του πανεπιστημίου μας στον ανά χείρας τόμο.

[…]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπως μαρτυρεί και το όνομά του αλλά και ο ανδριάντας που κοσμεί τα Προπύλαια του κτιρίου που βρισκόμαστε σήμερα, τιμά την μνήμη της εξέχουσας αυτής ελληνικής και διεθνούς προσωπικότητας, του Ιωάννη Καποδίστρια, και παράλληλα προβάλλει εκείνες τις πρωτοβουλίες που ενισχύουν την γνώση και κατανόηση του πολυσχιδούς έργου του, όπως η σημερινή.

Ακολούθησαν χαιρετισμοί από τον Υφυπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, καθηγητή Άγγελο Συρίγο και την Δρ. Αναστασία Σαμαρά-Κρίσπη, Πρόεδρο του Ιδρύματος Διεθνών Νομικών Μελετών Καθηγητού Ηλία Κρίσπη και επιμελήτρια εκδόσεων του τόμου.

JIM 7094

Χαιρετισμό επίσης απηύθυνε ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ευάγγελος Καραμανωλάκης, συντονιστής της Επιτροπής για το εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821.

JIM 7188

Στην συνέχεια έλαβε χώρα η ομιλία του Δρ. Στέλιου Αλειφαντή με τίτλο “Σκέψεις για την έρευνα και μελέτη της δράσης του Ι. Καποδίστρια: Ο Επετειακός Τόμος για τον Ι. Καποδίστρια”

JIM 6961

Στο Β’ μέρος τη εκδήλωσης ακολούθησαν σύντομες ομιλίες από τους συγγραφείς του συλλογικού τόμου:

-Δρ Κωνσταντίνο Ι. Αιλιανό, Πρέσβη ε.τ.
-Δρ Σέργιο Ζαμπούρα
-Χάρη Καραμπαρμπούνη, Πρέσβη ε.τ.
-Νικόλαο Κ. Κλαμαρή, Ομότιμο Καθηγητή
-Αντώνη Κλάψη, Επίκουρο Καθηγητή
-Παναγιώτη Κουφάκη, Νομικό LLM
-Χαράλαμπο Μπαμπούνη, Ομότιμο Καθηγητή
-Δρ Χρήστο Δεληγιάννη
-Κωνσταντινα Ε. Μπότσιου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
-Αντώνη Μπρεδήμα, Ομότιμο Καθηγητή
-Δρ Σοφία Κ. Μωραϊτη
-Δρ Γεώργιο Πουκαμισά, Πρέσβη ε.τ.
-Δρ Ευάγγελο Χρ. Παπούλια
-Πέτρο Παπαπολυβίου, Αναπληρωτή Καθηγητή
-Αυγούστα-Μαρία Καλούδη, Νομικό LLM

Η τελετή μεταδόθηκε διαδικτυακά και είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση: https://youtu.be/kttZYOamqnc