Παρουσίαση Συλλογικού Τόμου του Συνεδρίου του Ε.Κ.Π.Α. με θέμα «Η Γένεση του Ελληνικού Συνταγματισμού: Η Ελληνική Συνταγματική Ιστορία κατά τα Επαναστατικά και Μεταεπαναστατικά Χρόνια»

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην τελετή παρουσίασης του Συλλογικού Τόμου – Πρακτικά Συνεδρίου Ε.Κ.Π.Α. με τίτλο: «Η Γένεση του Ελληνικού Συνταγματισμού. Η Ελληνική Συνταγματική Ιστορία κατά τα Επαναστατικά και Μετεπαναστατικά Χρόνια»
Πρωτοβουλία 1821-2021 – Εθνική Τράπεζα. Η τελετή που οργανώνεται από το ΕΚΠΑ και τον Τομέα Δημοσίου Δικαίου της Νομικής Σχολής θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 18:00 στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο
Συντονίστρια:
Δήμητρα Κρουστάλλη, Δημοσιογράφος
Ομιλητές:
Νίκος Αλιβιζάτος, Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Σπύρος Βλαχόπουλος, Καθηγητής Νομικής Σχολής και μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Χριστίνα Κουλούρη, Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Πρύτανις Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών

Παρουσίαση Συλλογικού Τόμου
Scheduled Νομική Επιστήμη Παρουσιάσεις