Παρουσίαση της σύνδεσης του ερευνητικού έργου του Ε.Κ.Π.Α. με την επιχειρηματικότητα στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Έρευνας και Τεχνολογίας της Βουλής από τον Αντιπρύτανη Έρευνας, Καινοτομίας και Διά Βίου Μάθησης Χρήστο Καραγιάννη

Στις 12 Σεπτεμβρίου 2024 παρουσιάστηκε από τον Αντιπρύτανη Έρευνας, Καινοτομίας και Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστήμιου μας κ. Χρήστο Καραγιάννη, από κοινού με τους Αντιπρυτάνεις του Α.Π.Θ. κ. Κύρο Υάκινθο και του Ε.Μ.Π. κ. Μάνο Βαρβαρίγο στη Βουλή των Ελλήνων η έρευνα που επιτελείται στα κορυφαία Ελληνικά Πανεπιστήμια.

04 Vouli 11092024

Στο πλαίσιο αυτό ο κ. Καραγιάννης είχε την ευκαιρία να παραθέσει συνοπτικά την έρευνα που πραγματοποιείται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μέσω του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Ε.Κ.Π.Α. «Αρχιμήδης» υποστηρίζεται και συνδέεται με επιχειρήσεις διεθνούς βεληνεκούς, ανακόπτει το brain drain, δίνει κίνητρα σε νέους επιστήμονες τόσο των θετικών όσο και των ανθρωπιστικών σπουδών και ενισχύει οικονομικά τη λειτουργία του Πανεπιστημίου μας.

Ταυτόχρονα, ανέδειξε ζητήματα που ανακύπτουν από το θεσμικό πλαίσιο όσον αφορά στην απρόσκοπτη τέλεση της ακαδημαϊκής, ερευνητικής δραστηριότητας.

Η Βουλή, ο κορυφαίος πυλώνας της δημοκρατίας μας, ενημερώθηκε διεξοδικά για το έργο που καθημερινά επιτελείται -από άξιους συναδέλφους ερευνητές- στους τομείς της έρευνας και της καινοτομίας στο Ε.Κ.Π.Α. και ταυτόχρονα κατέγραψε τις προτάσεις μας που προάγουν τη σύνδεση με την αγορά και την επιχειρηματικότητα.