Παρουσίαση Τόμου: “Πληθυσμιακές μετακινήσεις προς τα Ιόνια Νησιά από τον 13ο αιώνα έως την Ένωση με την Ελλάδα, Πρακτικά συνεδρίου (ΕΚΠΑ, 9-11 Οκτωβρίου 2019)” [3/6/22, 17:15]

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο της τρίτης ημερίδας μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων του, διοργανώνει την παρουσίαση του τόμου: “Πληθυσμιακές μετακινήσεις προς τα Ιόνια Νησιά από τον 13ο αιώνα έως την Ένωση με την Ελλάδα, Πρακτικά συνεδρίου (ΕΚΠΑ, 9-11 Οκτωβρίου 2019)”, επιμέλεια Ν. Γ. Μοσχονάς – Γ. Δ. Παγκράτης, Π.Μ.Σ. «Ελληνοϊταλικές Σπουδές», Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΕΚΠΑ – Κέντρο Μελετών Ιονίου: Αθήνα, 2022.

Η παρουσίαση του τόμου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022, 17:15, στο Κεντρικό Κτήριο ΕΚΠΑ, Πανεπιστημίου 30 Αμφιθέατρο “Ιωάννης Δρακόπουλος“.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι κκ.:

Ναπολέων Μαραβέγιας, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης, ΕΚΠΑ, πρώην Αντιπρύτανης ΕΚΠΑ, πρώην Υπουργός,

Δέσποινα Μιχάλαγα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Θεολογίας, ΕΚΠΑ,

Νίκος Γ. Μοσχονάς, Ομότιμος Διευθυντής Ερευνών Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, Πρόεδρος Κέντρου Μελετών Ιονίου,

Γεράσιμος Δ. Παγκράτης, Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Διευθυντής Π.Μ.Σ. «Ελληνοϊταλικές Σπουδές»

Συντονίζει ο κ. Ηλίας Γιαρένης, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, Αντιπρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου.

3 6 22 Αφίσα Μεταναστεύσεις 1
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις