Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Τμήματος της Διεθνής Εταιρείας Οδοντιατρικής Έρευνας ο Αναπληρωτής Καθηγητής Βασίλειος Παπαϊωάννου

*Λεζάντα κεντρικής φωτογραφίας: Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Βασίλειος Παπαϊωάννου αναλαμβάνει ως Πρόεδρος από τον Αμέσως Πρώην Πρόεδρο, και Πρόεδρο του Συνεδρίου της Μασσαλίας, Καθηγητή Imad About.ut.

Εικόνα1 3

Την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022, κατά την διάρκεια του συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Τμήματος της Διεθνής Εταιρείας Οδοντιατρικής Έρευνας που έλαβε χώρα στη Μασσαλία της Γαλλίας, ο Αναπληρωτής Καθηγητής Βασίλειος Παπαϊωάννου ανέλαβε ως Πρόεδρος της Εταιρείας (Continental European Division of the International Association for Dental Research, CED-IADR) και θα οργανώσει  το επόμενο συνέδριο στη Ρόδο, 21-23 Σεπτεμβρίου 2023. Ο κύριος Παπαϊωάννου είναι Αναπληρωτής Καθηγητής της Προληπτικής και Κοινωνικής Οδοντιατρικής της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας, είναι υπεύθυνος της Ομάδας Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ) και της Επιτροπής Διεθνών Συνεργασιών και Κινητικότητας του τμήματος.

Το IADR είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που απαριθμεί πάνω από 10.000 μέλη παγκοσμίως. Αντίστοιχα, το ευρωπαϊκό τμήμα, που ιδρύθηκε το 1964, εδρεύει στη Λουβέν του Βελγίου και έχει πάνω από 1.100 μέλη. Σκοπός της είναι, να προάγει υψηλού επιπέδου έρευνα για την στοματική υγεία. Εκτός των πολλών άλλων δράσεων που πραγματοποιεί, όπως καλοκαιρινά τμήματα εκπαίδευσης νέων επιστημόνων σε διακεκριμένα ερευνητικά κέντρα της Ευρώπης, το σημαντικότερο γεγονός είναι η διοργάνωση του επιστημονικού του συνεδρίου ανά 2 έτη,  σε συνεργασία με το σκανδιναβικό τμήμα (NOF) του IADR. Τα συνέδρια χαρακτηρίζονται από σημαντικό αριθμό συμμετοχών, από περισσότερες από 50 χώρες.

Εικόνα4