Η Επίκουρη Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας ΕΚΠΑ Λίνα Πάσχου Κεντρική Ομιλήτρια στο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Νέων Ενδοκρινολόγων 2023

Στις 8 ως 10 Σεπτεμβρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί το 10o Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Νέων Ενδοκρινολόγων – 10th EYES Meeting στο Würzburg της Γερμανίας, με εκατοντάδες συμμετέχοντες. Πολλοί νέοι επιστήμονες από όλο τον κόσμο θα παρουσιάσουν τα ερευνητικά τους αποτελέσματα σε διάφορα πεδία της ειδικότητας «Ενδοκρινολογία-Σακχαρώδης Διαβήτης-Μεταβολισμός».

Paschou SA Photo 2

Μία από τις 4 κεντρικές ομιλίες (plenary lectures) του Συνεδρίου θα δώσει φέτος η κα. Λίνα Πάσχου, Επίκουρη Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας στη Θεραπευτική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η διάλεξη θα έχει τίτλο “Gonadal dysfunction in women with diabetes mellitus”.

Η κα. Πάσχου έχει διατελέσει Πρόεδρος των Νέων Ενδοκρινολόγων και Επιστημόνων (ESE Young Endocrinologists and Scientists – EYES Chair) και έχει βραβευτεί από την Ευρωπαϊκή Ενδοκρινολογική Εταιρεία για την προσφορά της στη θέση αυτή. Η κα. Πάσχου είχε διοργανώσει με ομάδα Νέων Ελλήνων Ενδοκρινολόγων το αντίστοιχο Συνέδριο στην Αθήνα το 2019.