Διορισμός της Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ Δ. Παπαδοπούλου ως Αν. Προέδρου της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

index 1

Η Καθηγήτρια Αστικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δήμητρα Παπαδοπούλου-Κλαμαρή, διορίστηκε Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής.

Αρμοδιότητες της Εθνικής Αρχής της Ιατρικώς Υποβοηθούμενων Αναπαραγωγής (ΕΑΙΥΑ), είναι η αδειοδότηση και ο έλεγχος λειτουργίας των Μονάδων Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής και των Τραπεζών κρυοσυντήρησης της Χώρας μας, συλλογή και αρχειοθέτηση των κλινικών και ερευνητικών αποτελεσμάτων της δραστηριότητας των Μονάδων Ιατρικής Υποβοήθησης, η έγκριση των σχετικών ερευνών, η ενημέρωση του κοινού για θέματα ιατρικής υποβοήθησης μέσω και της δημοσίευσης των αποτελεσμάτων των Μονάδων Ιατρικής Υποβοήθησης, η εξέταση αναφορών και καταγγελιών σχετικά με θέματα ιατρικής υποβοήθησης, η τήρηση των (άκρως απόρρητων) αρχείων των δοτών γεννητικού υλικού. Γενικά, η ΕΑΙΥΑ επιλαμβάνεται κάθε θέματος που ανακύπτει από την εφαρμογή των μεθόδων της Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής με την άσκηση καθηκόντων ελεγκτικών, κανονιστικών, συμβουλευτικών προς το Υπουργείο Υγείας.

Είναι αυτοτελής διοικητική υπηρεσία που υπάγεται απευθείας στον Υπουργό Υγείας, με δικό της προϋπολογισμό και δική της Γραμματεία. Τα μέλη της είναι: ίσος αριθμός ιατρών κλπ. και νομικών.

Από τη Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ, μέλη της παρούσας σύνθεσης είναι:

Δήμητρα Παπαδοπούλου (Αναπληρωτής Πρόεδρος)

Γιώργος Λέκκας (Μέλος)

Γιώργος Λαδογιάννης (Αναπληρωματικό Μέλος)