Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Στ. Παπαθανασόπουλος συνεπιμελήθηκε το νέο βιβλίο της σειράς Springer Studies in Media and Political Communication με τίτλο «The Media Systems in Europe: Continuities and Discontinuities»

Ένα νέο βιβλίο με τίτλο «The Media Systems in Europe: Continuities and Discontinuities» [Τα συστήματα Μέσων Ενημέρωσης στην Ευρώπη, συνέχειες και ασυνέχειες] δημοσιεύθηκε από τη σειρά Springer Studies in Media and Political Communication*.

Επιμελητές έκδοσης: Στυλιανός Παπαθανασόπουλος, Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και Andrea Miconi, Τμήμα Επικοινωνίας, Τεχνών και Μέσων Ενημέρωσης, Πανεπιστήμιο IULM, Μιλάνο, Ιταλία.

Το βιβλίο παρακολουθεί την εξέλιξη στο ευρωπαϊκό τοπίο των μέσων ενημέρωσης κατά την τριακονταετία 1990-2020. Βασίζεται στις κλασικές θεωρητικές παραδοχές των Hallin και Mancini περί των περιφερειακών συστημάτων μέσων ενημέρωσης, ενώ ταυτόχρονα τις θέτει υπό δοκιμασία. Το βιβλίο εντοπίζει περαιτέρω παραλληλισμούς μεταξύ των εθνικών, περιφερειακών, ευρωπαϊκών και παγκόσμιων γεωπολιτισμικών προτύπων προκειμένου να προσδιορίσει τις εξελικτικές τάσεις στο τοπίο των μέσων ενημέρωσης. Εξετάζει τον βαθμό στον οποίο τα μέσα ενημέρωσης στην Ευρώπη έγιναν περισσότερο ευρωπαϊκά κατά την ιστορική πορεία της διοικητικής ενοποίησης και αναλύει τα αποτελέσματα με τη χρήση συγκεκριμένων δεικτών και κριτηρίων. Το βιβλίο είναι ανοικτής πρόσβασης και ως εκ τούτου διατίθεται δωρεάν και απεριόριστα σε όλους τους αναγνώστες.

*Σειρά: Springer Studies in Media and Political Communication (SSMPC) [Μελέτες για τα Μέσα Ενημέρωσης και την Πολιτική Επικοινωνία του Εκδοτικού Οίκου Springer]