Ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής, Καθηγητής Λ.-Α. Σισιλιάνος, στην Ακαδημία Διεθνούς Δικαίου της Χάγης

Ξεκίνησαν χθες στην κατάμεστη αίθουσα της Ακαδημίας Διεθνούς Δικαίου της Χάγης – με την παρουσία της Προέδρου του Δικαστηρίου της Χάγης, αρκετών Δικαστών, Πρέσβεων και πολλών συναδέλφων Καθηγητών – οι παραδόσεις της θερινής περιόδου Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου, 100 χρόνια ακριβώς από την έναρξη λειτουργίας της Ακαδημίας, τον Ιούλιο του 1923.

Τη συμβολική αυτή χρονιά για το κορυφαίο ακαδημαϊκό ίδρυμα στο αντικείμενο του Διεθνούς Δικαίου, έχει πρoσκληθεί να δώσει τη γενική σειρά μαθημάτων (General Course), ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής και π. Πρόεδρος του ΕΔΔΑ, Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος με θέμα την “Ανθρώπινη Διάσταση του Διεθνούς Δικαίου”.

Βλ. επίσης ανακοίνωση της Νομικής Σχολής: https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/o_kosmitoras_tis_nomikis_scholis_kathigitis_l_a_sisilianos_stin_akadimia_diethnoys_dikaioy_tis_chagis-1/