Ξεκίνησαν χθες στην κατάμεστη αίθουσα της Ακαδημίας Διεθνούς Δικαίου της Χάγης – με την παρουσία της Προέδρου του Δικαστηρίου της Χάγης, αρκετών Δικαστών, Πρέσβεων και πολλών συναδέλφων Καθηγητών – οι παραδόσεις της θερινής περιόδου Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου, 100 χρόνια ακριβώς από την έναρξη λειτουργίας της Ακαδημίας, τον Ιούλιο του 1923.
![Screenshot 159](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-159-1024x576.png)
![Screenshot 158](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-158-1024x576.png)
![Screenshot 155](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-155-1024x576.png)
![Screenshot 156](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-156-1024x576.png)
![Screenshot 153](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-153-1024x576.png)
![Screenshot 151](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/07/Screenshot-151-1024x576.png)
Τη συμβολική αυτή χρονιά για το κορυφαίο ακαδημαϊκό ίδρυμα στο αντικείμενο του Διεθνούς Δικαίου, έχει πρoσκληθεί να δώσει τη γενική σειρά μαθημάτων (General Course), ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής και π. Πρόεδρος του ΕΔΔΑ, Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος με θέμα την “Ανθρώπινη Διάσταση του Διεθνούς Δικαίου”.
Βλ. επίσης ανακοίνωση της Νομικής Σχολής: https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/o_kosmitoras_tis_nomikis_scholis_kathigitis_l_a_sisilianos_stin_akadimia_diethnoys_dikaioy_tis_chagis-1/