Ο καθηγητής του ΕΚΠΑ Στέλιος Ορφανός αναλαμβάνει Διευθύνων Σύμβουλος στον ΕΟΔΥ

Ο καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Στέλιος Ορφανός αναλαμβάνει Διευθύνων Σύμβουλος στον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), σύμφωνα με απόφαση που υπογράφουν ο Υπουργός Υγείας κ. Μιχάλης Χρυσοχοΐδης και η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας κ. Ειρήνη Αγαπηδάκη.

orfanos

Ο κ. Στέλιος Ορφανός είναι καθηγητής Εντατικής Θεραπείας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στην Α’ Κλινική Εντατικής Θεραπείας του «Ευαγγελισμού». Έχει μεγάλη εμπειρία από Νοσηλευτικά Ιδρύματα της Ελλάδας, όπως το «Χατζηκώστα» Ιωαννίνων, το Ευγενίδειο Θεραπευτήριο και το «Αττικόν». Παράλληλα, έχει διατελέσει σύμβουλος σε μονάδες υγείας των ΗΠΑ και του Καναδά, είναι μέλος πολλών ελληνικών επιστημονικών εταιρειών και διαθέτει σημαντικό επιστημονικό και συγγραφικό έργο.

O σκοπός του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) είναι η παροχή υπηρεσιών, που συμβάλλουν στην προστασία και βελτίωση της υγείας και την αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης του πληθυσμού ενισχύοντας την ικανότητα του Εθνικού Συστήματος Υγείας, ιδιαιτέρως των υπηρεσιών δημόσιας υγείας, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των απειλών κατά της ανθρώπινης υγείας από μεταδοτικά νοσήματα μέσω της έγκαιρης ανίχνευσης, παρακολούθησης και αξιολόγησης των κινδύνων, αναφοράς και κατάθεσης επιστημονικά τεκμηριωμένων προτάσεων και μέτρων παρέμβασης.