Ιδρυματική μελέτη του ΕΚΠΑ για την σύνδεση των Αποφοίτων του με την αγορά εργασίας

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο του έργου «Γραφείο Διασύνδεσης Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», θα εκπονήσει Ιδρυματική Μελέτη με αντικείμενο την αποτίμηση της διασύνδεσης των αποφοίτων του με την αγορά εργασίας.

Τα στοιχεία και τα συμπεράσματα της εν λόγω Ιδρυματικής Μελέτης, η οποία θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά μετά το 2007, θα μας βοηθήσουν στην προσπάθεια βελτίωσης των Προγραμμάτων Σπουδών μας και, επιπροσθέτως,  θα μας εφοδιάσουν με έγκυρα δεδομένα και τεκμήρια για την πορεία των αποφοίτων μας στην αγορά εργασίας. Η μελέτη αυτή θα συμβάλει, αφενός, στο να αποτιμήσουμε τη συμβολή των μαθησιακών αποτελεσμάτων και των επαγγελματικών δεξιοτήτων (που απέκτησαν οι απόφοιτοί μας  κατά την διάρκεια των σπουδών τους) στην επαγγελματική τους πορεία και, αφετέρου, στο να διαπιστωθεί ο τρόπος και ο βαθμός στον οποίο αξιοποιούνται από αυτούς στην αγορά εργασίας. Από τα συμπεράσματα της μελέτης θα εξαχθούν καλές πρακτικές και θα καταστεί εφικτό να σχεδιαστούν αλλαγές που θα βελτιώσουν την σύνδεση των προγραμμάτων σπουδών με την αγορά εργασίας.

Στον κάτωθι υπερσύνδεσμο παρατίθεται το ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο της Ιδρυματικής μελέτης:

Ερωτηματολόγιο Ιδρυματικής Μελέτης Αποφοίτων ΕΚΠΑ

Στο πλαίσιο αυτό, και για την επίτευξη του σκοπού της εκπόνησης της μελέτης θα ήταν πολύτιμη η προώθηση του ερωτηματολογίου σε αποφοίτους των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Έχει ληφθεί μέριμνα ώστε η συγκεκριμένη διαδικασία συμπλήρωσης να μην ξεπερνά τα 10 λεπτά, προκειμένου να μην είναι χρονοβόρο και κουραστικό για τους αποφοίτους, ενώ οι πληροφορίες που θα προσφερθούν θα είναι απολύτως ανώνυμες.

H διερεύνηση  της πορείας των αποφοίτων αποτελεί βασικό άξονα της Στρατηγικής του Ιδρύματος μας για την διασύνδεση με τους αποφοίτους του και την αξιοποίηση και συμμετοχή τους στην ακαδημαϊκή ζωή του Ιδρύματος. Στις ενέργειες δράσης του συγκεκριμένου άξονα σημαντική θέση κατέχει η «ιχνηλάτηση» των αποφοίτων, η οποία θεωρείται βασική συνιστώσα για τη διασφάλιση ποιότητας στην ανώτατη εκπαίδευση (σε εθνικό ή/και ιδρυματικό επίπεδο), και η οποία περιλαμβάνεται στις Κατευθυντήριες Αρχές και Οδηγίες για τη Διασφάλιση Ποιότητας στην ευρωπαϊκή ανώτατη εκπαίδευση (ESG Standards).

Το ερωτηματολόγιο θα παραμείνει ανοικτό μέχρι την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022. Τα στελέχη του Γραφείου Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου μας (Ματθαίος Παντουβάκης τηλ. 210369683 και Βικτώρια Κασβίκη 2103689686), θα είναι στη διάθεση όλων για την επίλυση αποριών και για τη διευθέτηση θεμάτων που μπορεί να προκύψουν σχετικά με τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου. Επιπλέον μπορείτε να στέλνετε ερωτήματα ή παρατηρήσεις, για θέματα που αφορούν στην διαδικασία συμπλήρωσης του, στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Γραφείου Διασύνδεσης career@uoa.gr

Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή και την υποστήριξή σας,

Με πολλές ευχές για καλή ακαδημαϊκή χρονιά,

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Γραφείου Διασύνδεσης