Με αφορμή την 74η επέτειο της Οικουμενικής Διακήρυξης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022, με ιδιαίτερη επιτυχία η εκδήλωση: «Δημόσιος Λόγος και Δικαιότητα της Ποινικής Δίκης», στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», που οργάνωσε το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου με τη Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης παρουσιάστηκαν από τους ομιλητές σειρά ζητημάτων που ανακύπτουν ιδίως από δηλώσεις δημοσίων προσώπων, μαζικές αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και πυκνή δημοσιογραφική κάλυψη πολύκροτων ποινικών δικών, και γενικότερα, ποινικών διαδικασιών που βρίσκονται σε εξέλιξη και αφορούν όλους τους παράγοντες της δίκης: την προστασία των θυμάτων, το τεκμήριο αθωότητας του κατηγορουμένου, την αμεροληψία και την ανεξαρτησία εισαγγελέων και δικαστικών λειτουργών κ.λ.π.

Ευχαριστούμε θερμά τους διακεκριμένους ομιλητές: κ. Παναγιώτη Μπρακουμάτσο, Αντεισαγγελέα Αρείου Πάγου, ε.τ., κ. Αριστομένη Τζαννετή, Αναπληρωτή Καθηγητή Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, κ. Αλέξανδρο Δημάκη, Μόνιμο Επίκουρο Καθηγητή Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, που με τη μεγάλη σχετική εμπειρία τους μάς προσέφεραν μια εξαιρετική συζήτηση. Ευχαριστούμε επίσης τους συμμετέχοντες που με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους, προσέδωσαν μια εξαιρετική δυναμική στην εκδήλωση.

Την ανωτέρω συζήτηση συντόνισε ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ και π. Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, κ. Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος.