«Διαβάζοντας για το Πανεπιστήμιο» Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών – Παρουσίαση του αστυνομικού μυθιστορήματος “Σεμινάρια φονικής γραφής”

«Διαβάζοντας για το Πανεπιστήμιο»

Ιστορικο Αρχειο Του Πανεπιστημιου Αθηνων

3η συνάντηση

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022, ώρα 19:00 | Αμφιθέατρο «Α. Αργυριάδης»

Παρουσίαση του αστυνομικού μυθιστορήματος

Σεμινάρια Φονικής Γραφής (2018)του Πέτρου Μάρκαρη

«Μια από τις σπάνιες εκείνες φορές που το Πανεπιστήμιο κατορθώνει να ανοιχτεί πραγματικά στην κοινωνία και να προσελκύσει και ανθρώπους χωρίς περγαμηνές. Οι συναντήσεις «Διαβάζοντας για το Πανεπιστήμιο», που διοργανώνονται από το Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ, διευρύνθηκαν φέτος, αγκαλιάζοντας τη λογοτεχνία. Και η λογοτεχνία ανταπέδωσε. Σε μια απολαυστική, ρυθμική και πλούσια συζήτηση της αν. καθηγήτριας του Τμήματος Γερμανικής Φιλολογίας, Εύης Πετροπούλου, με τον λαοφιλή, χαλκέντερο συγγραφέα και μεταφραστή Πέτρο Μάρκαρη είδαμε έναν άνθρωπο να αποβάλλει τα ίχνη της ηλικίας και να μεταμορφώνεται σε ένα σοφό παιδί που ενθουσιάζεται, κρίνει, εμπνέεται, ζει και ζεσταίνει τους άλλους με τα λόγια του. Στο μεταξύ, αυτός ο αστείρευτα δημιουργικός άνθρωπος είναι/υπήρξε φίλος με πολλούς από τους σημαντικότερους συγγραφείς της γενιάς του, τον Καμιλιέρι, τον Σεπούλβεδα, ταξίδεψε σ’ ένα σωρό γωνιές της γης. Νιώθεις πως ακούς όχι έναν συγγραφέα, αλλά και ένα κομμάτι ζωντανής ιστορίας. Ευχαριστούμε!»

Δρ Σοφία Αυγερινού

Tην Παρασκευή 27  Μαΐου 2022 ο Πέτρος Μάρκαρης παρέδωσε «Σεμινάρια φονικής γραφής» στο κατάμεστο αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο γνωστός συγγραφέας συμμετείχε στην τρίτη συνάντηση του κύκλου εκδηλώσεων «Διαβάζοντας για το Πανεπιστήμιο», που οργανώνονται σε μηνιαία βάση από το Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ. Στις συναντήσεις αυτές παρουσιάζονται και συζητώνται βιβλία που αφορούν στην ανώτατη εκπαίδευση και το πανεπιστήμιο. Το Ιστορικό Αρχείο διοργάνωσε τη συγκεκριμένη εκδήλωση σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ.

Το Ιστορικό Αρχείο επιθυμεί μέσω των δράσεων αυτών να συμβάλει ενεργά στον διάλογο για το πανεπιστήμιο, αλλά και να προβάλει την τρέχουσα βιβλιογραφική -επιστημονική και λογοτεχνική- παραγωγή, γύρω από τον πανεπιστημιακό θεσμό, την ιστορία του και τη θέση του στην Ελλάδα και διεθνώς.

Αφορμή γι’ αυτή την πολύ διαφορετική «Ανάγνωση για το Πανεπιστήμιο» αποτέλεσε το αστυνομικό μυθιστόρημα του Πέτρου Μάρκαρη «Σεμινάρια φονικής γραφής» (εκδόσεις Γαβριηλίδης, 2018), όπου ο πρωταγωνιστής έρχεται αντιμέτωπος με μία σειρά από εγκλήματα στον χώρο του πανεπιστημίου. Ο Πρόεδρος του Ιστορικού Αρχείου του ΕΚΠΑ, αν. καθηγητής Βαγγέλης Καραμανωλάκης, προλόγισε την εκδήλωση. Με τον συγγραφέα συνομίλησε η αν. καθηγήτρια Εύη Πετροπούλου, ενώ τη συζήτηση συντόνισε ο καθηγητής Γεράσιμος Ζώρας. Η δρ Β. Σκρεμμύδα παρουσίασε την εργοβιογραφία του συγγραφέα. Μετά το πέρας της συζήτησης ο συγγραφέας απάντησε στις ερωτήσεις του κοινού.

Βλ. επίσης: https://hub.uoa.gr/presentation-police-novel-markaris/