Επίσκεψη στη νέα Υπηρεσιακή Υπουργό Υγείας Καθηγήτρια Αναστασία Κοτανίδου

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Σήμερα, 30 Μαΐου 2023, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη νέα Υπηρεσιακή Υπουργό Υγείας Καθηγήτρια Αναστασία Κοτανίδου.

IMG 7854

Ως Πρύτανης, συνεχάρην την Υπουργό για την ανάληψη αυτής της σημαντικής θέσης,  η οποία υπογραμμίζει την αναγνώριση στο σημαντικό της έργο τόσο στην περίοδο της πανδημίας όσο και στην αναβάθμιση των Κλινικών Εντατικής Θεραπείας στην Ελλάδα. Ενημέρωσα την Υπουργό ότι όλες οι Σχολές, τα Τμήματα, οι Κλινικές και τα Εργαστήρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών που ασχολούνται με θέματα υγείας είναι στη διάθεσή της για να συμβάλλουν στο έργο της, όπου χρειαστεί.

Μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν, όπως προσλήψεις προσωπικού, πρόγραμμα εφημεριών, θέματα κλινικών μελετών,  χρηματοδοτήσεις στα Νοσοκομεία, έγινε αναφορά και στο θέμα του προσωπικού γιατρού, καθώς και στην έκδοση Υπουργικής Απόφασης για τον καθορισμό των όρων και προϋποθέσεων πλήρους και μη αποκλειστικής απασχόλησης των μελών ΔΕΠ στον ιατρικό χώρο.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ