Κυκλοφορία του συλλογικού τόμου “Σπυρίδων Λάμπρος, ο Ιστορικός, το έργο και η εποχή του”

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας και το Ιστορικό Αρχείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών παρουσιάζουν τον συλλογικό τόμο «Σπυρίδων Λάμπρος Ο Ιστορικός, το έργο και η εποχή του» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ευρασία σε επιστημονική επιμέλεια των Βαγγέλη Καραμανωλάκη, Γεράσιμου Ζώρα, Κατερίνας Νικολάου και Αναστασίας Παπαδία-Λάλα.

Η έκδοση είναι αφιερωμένη στον σημαντικότερο Έλληνα ιστορικό του τέλους του 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού, έναν από τους πλέον πολυπράγμονες και δημιουργικούς επιστήμονες, με έντονη πολιτική και κοινωνική παρουσία. Το πλούσιο έργο του και οι πολύπλευρες δράσεις του αποτυπώνονται και στο αρχείο του, το οποίο φιλοξενείται στις συλλογές αφενός του Τμήματος Ιστορίας κι Αρχαιολογίας και αφετέρου του Ιστορικού Αρχείου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), των δυο φορέων που έχουν την ευθύνη για το εκδοτικό εγχείρημα, με βάση τις ανακοινώσεις του ομότιτλου συνεδρίου που οι ίδιοι συνδιοργάνωσαν στις 12-13 Δεκεμβρίου 2019.

Ο συλλογικός αυτός τόμος περιλαμβάνει άρθρα 25 συγγραφέων-μελετητών του έργου και της προσωπικότητας του Σπυρίδωνος Λάμπρου και αναδεικνύει τους πολλαπλούς ρόλους που ο ιστορικός διαδραμάτισε στην εποχή του. Αφενός στην καθοριστική συμβολή του στη διαμόρφωση της εθνικής ιστορικής επιστήμης συνεχίζοντας την παράδοση του Κωνσταντίνου Παπαρρηγόπουλου, και δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη των σπουδών του Βυζαντίου και του Νέου Ελληνισμού. Αφετέρου, στην εμπλοκή του στην πολιτική, στην ενεργό εμπλοκή του στις εθνικές διεκδικήσεις και στη συνέχεια στην ανάληψη της πρωθυπουργίας, θέση που του κόστισε τη δήμευση της περιουσίας του και την εξορία του. Τέλος, στον ρόλο του ως δημόσιου διανοούμενου, πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, ποιητή, αρθρογράφου, πολιτιστικού μεσολαβητή, ο οποίος διαμόρφωσε τη συλλογική ιστορική μνήμη μέσα από τα κείμενά του και τη δράση του.

Το βιβλίο διατίθεται από τις εκδόσεις ΕΥΡΑΣΙΑ, Ομήρου 47, 10672-Αθήνα, http://www.eurasiabooks.gr ISBN 978-618-5798-01-7.

Οι συγγραφείς του τόμου:
Ανδρέας Αντωνόπουλος, Θεοδώρα Αντωνοπούλου, Βασίλης Γκόνης, Γεωργία Γκότση, Κατερίνα Δερμιτζάκη, Μαρία Δημάκη, Ασπασία Δημητριάδη, Φλωρεντία Ευαγγελάτου-Νοταρά, Γεράσιμος Ζώρας, Βαγγέλης Καραμανωλάκης, Tόνια Κιουσοπούλου, Αθηνά Κόλια-Δερμιτζάκη, Γιάννης Κουμπουρλής, Σωτήρης Κουτμάνης, Αθανάσιος Μαρκόπουλος, Χριστίνα Μπάκουλα, Χαρίκλεια Μπαλή, Χάιδω Μπάρκουλα, Κατερίνα Νικολάου, Αναστασία Παπαδία-Λάλα, Δημήτρης Παυλόπουλος, Στάθης Παυλόπουλος, Σπυρίδων Γ. Πλουμίδης, Βάσω Σειρηνίδου, Ελευθερία Τριποτσέρη.