Στα πλαίσια της κοινοπραξίας CIVIS παρέχεται και κατά το φετινό εαρινό εξάμηνο 2023 κοινό μάθημα από το Τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ (διδάσκων καθ. Δ. Μόσχος), την Ευαγγελική Θεολογική Σχολή του Παν/μίου Tübingen (διδάσκοντες καθ. V. Drecoll, H. Zellentin) και τη Σχολή Εθνολογίας, Θρησκειολογίας και Σπουδών Φύλου του Παν/μίου Στοκχόλμης (διδάσκουσα καθ. Εμμανουέλα Γρυπαίου) με τίτλο «Religion and power in the Eastern Mediterranean in Late Antiquity and Early Middle Ages» (Θρησκεία και εξουσία στην Ανατολική Μεσόγειο κατά την Ύστερη Αρχαιότητα και τον πρώιμο Μεσαίωνα) στην Αγγλική. Θα διεξαχθεί σε υβριδική μορφή σε 8 συνεδρίες εξ αποστάσεως (από 14 Φεβρουαρίου), και μια εβδομάδα (26-30 Ιουνίου) με φυσική παρουσία στην Αθήνα με επισκέψεις και εισηγήσεις σε μουσεία και αρχαιολογικές τοποθεσίες της θεματικής του μαθήματος. Το μάθημα μπορεί να αντιστοιχηθεί με άλλο ή άλλα του εγχωρίου Προγράμματος Σπουδών έως του ύψους των 6 ECTS και δικαιούνται εγγραφής ΟΛΟΙ οι φοιτητές ΕΚΠΑ (όχι μόνο του Τμήματος Θεολογίας).

Οι εγγραφές γίνονται στον παρακάτω σύνδεσμο έως τις 30 Νοεμβρίου, όπου παρέχονται πληροφορίες και για τις προϋποθέσεις. Υπενθυμίζουμε ότι πρόκειται για ισότιμη ακαδημαϊκή συνεργασία με Πανεπιστήμια κορυφαία στον κόσμο στην κατάταξη (ranking) των Θεολογικώνκαι Θρησκειολογικών Σπουδών.

Εγγραφές και πληροφορίες:

από έως
Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Νέα & Ανακοινώσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα