Ανακαίνιση της Ειδικής Μονάδας Λοιμώξεων Αναπνευστικού (ΕΜΛΑ) της Α΄ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής του ΕΚΠΑ

Την Τρίτη 04/10/22 πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Νοσημάτων Θώρακος Αθηνών «Η ΣΩΤΗΡΙΑ» εκδήλωση για την ανακαίνιση της Ειδικής Μονάδας Λοιμώξεων Αναπνευστικού (ΕΜΛΑ) της Α΄ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής. Η ανακαίνιση χρηματοδοτήθηκε από την τράπεζα Eurobank. Στην ειδική αυτή τελετή απεύθυναν χαιρετισμό η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας κ. Μίνα Γκάγκα, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ κ. Μελέτιος Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Περιφερειάρχης Αττικής & Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών κ. Γιώργος Πατούλης και ο Διοικητής του Νοσοκομείου κ. Σωκράτης Μητσιάδης. Εκ μέρους της Eurobank χαιρετισμό απεύθυναν ο Διευθύνων Σύμβουλος κ. Φωκίων Καραβίας και ο Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος κ. Σταύρος Ιωάννου. Επίσης, την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός Γραμματέας Υπηρεσιών Υγείας κ. Ιωάννης Κωτσιόπουλος, ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ.κ. Γεράσιμος Σιάσος και Νικόλαος Αρκαδόπουλος καθώς και μέλη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος κατά τον χαιρετισμό του ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι «Η Α’ Πανεπιστημιακή Πνευμονολογική Κλινική είναι μια από τις ιστορικές Κλινικές του Πανεπιστημίου μας, με σημαντική προσφορά στη Δημόσια Υγεία και τη Δημόσια Παιδεία και με ευρύτατη κοινωνική αναγνώριση για το έργο της διαχρονικά, αλλά και σε κρίσιμες ιστορικές περιόδους. Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών θα ήθελα να ευχαριστήσω τη δωρήτρια Τράπεζα. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει μεγάλη παράδοση ευεργετών και δωρητών. Οι ευεργέτες του ΕΚΠΑ διαχρονικά, χάρη στην επιθυμία και το όραμά τους για μια καλύτερη εκπαίδευση συνέβαλλαν τα μέγιστα στην προώθηση της γνώσης και της δημόσιας υγείας και συνεχίζουν να προσφέρουν σε δύσκολες εποχές, όπως οι σημερινές.  Σημαντικές δωρεές πραγματοποιούνται και σήμερα προς το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπως η δωρεά της Τράπεζα Eurobank! Τιμούμε λοιπόν όλους τους Ευεργέτες και Δωρητές του Ιδρύματός μας. Τους αποδίδουμε τον προσήκοντα σεβασμό για τη μεγάλη προσφορά τους και προβάλλουμε το ευεργετικό έργο τους. Γι’ αυτή τους την προσφορά θα αποτελούν πάντα ένα σημαντικό πρότυπο. Θερμές ευχαριστίες και συγχαρητήρια αξίζουν στην Α’ Πανεπιστημιακή Πνευμονολογική Κλινική και στην Διευθύντρια, την διακεκριμένη Καθηγήτρια κ. Α. Κουτσούκου για το έργο της Κλινικής, τόσο διαχρονικά, όσο και κατά την περίοδο της πανδημίας».

EMLA 2

Εκ μέρους της Α’ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής, η Διευθύντρια της Κλινικής Καθηγήτρια κ. Αντωνία Κουτσούκου αφού ευχαρίστησε τη Eurobank για την δωρεά, τόνισε ότι η κάθε δωρεά αποτελεί δείγμα γενναιοδωρίας και κοινωνικής ευθύνης, εμψυχώνει τους εργαζόμενους και αποτελεί ερέθισμα για μεγαλύτερη προσπάθεια με στόχο την καλύτερη φροντίδα των ασθενών.

εικόνα Viber 2022 10 06 13 10 29 571