Απολογισμός των δράσεων του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης” για το έτος 2021

Το 2021 το Κέντρο Αρχιμήδης συνέχισε τη δραστηριότητά του να συνδέσει την έρευνα και την καινοτομία με την επιχειρηματικότητα και την οικονομία. Οι δράσεις που έχει αναπτύξει προέρχονται τόσο από το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας (ΓΜΤ) όσο και από τον Επιχειρηματικό Επιταχυντή, τα δύο γραφεία που συναποτελούν το Κέντρο Αρχιμήδης.

Στο ΓΜΤ υλοποιήθηκαν δύο κύκλοι εργαστηρίων αξιοποίησης εφαρμοσμένης έρευνας (Γ’ και Δ΄) καθώς και εργαστήρια μεταφοράς τεχνολογίας. Πρόκειται για επιμορφωτικά σεμινάρια όπου αναπτύσσεται η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για να πραγματοποιηθεί η μεταφορά τεχνολογίας αλλά και σεμινάρια από εξειδικευμένους και έμπειρους συμβούλους πατεντών για την κατοχύρωση της έρευνας στα επί μέρους αντικείμενα των θετικών επιστημών και των επιστημών υγείας.

Στον Επιχειρηματικό Επιταχυντή συνεχίστηκε το πρόγραμμα ωρίμανσης και επιτάχυνσης των ιδεών επιχειρηματικών ομάδων ερευνητών, φοιτητών και αποφοίτων. Υλοποιήθηκε το έργο 32 επιχειρηματικών ομάδων σε δύο κύκλους επιτάχυνσης ενώ παράλληλα ενισχύθηκε ο θεσμός των μεντόρων με την προσθήκη νέων μεντόρων.

Στις δράσεις εξωστρέφειας ξεκίνησαν νέες συνεργασίες (ΣΕΚΕΕ, Greek Fintech Hub, Greek Startup Universe) και ενισχύθηκε η υπάρχουσα δικτύωση, υπήρξε συμμετοχή σε εκθέσεις, συνέδρια και εκδηλώσεις με αντικείμενο την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα ενώ με το ξεκίνημα του 2022 οργανώθηκε η 3η κατά σειρά ετήσια συνάντηση των ΓΜΤ των ΑΕΙ και των Ερευνητικών Κέντρων (ΕΚ) της χώρας που αποτελεί πλέον θεσμό. Παράλληλα, συστάθηκε Συμβουλευτική Επιτροπή με εκπροσώπους μεγάλων ελληνικών επιχειρήσεων για τη διατύπωση απόψεων και υποβολή προτάσεων με στόχο τη συνεχή βελτίωση των υπηρεσιών του Κέντρου. Τέλος, η προβολή των δράσεων στον τύπο είναι διαρκής και με ποικίλους τρόπους.

Το 2021 ήταν η χρονιά που η Πολιτεία προχώρησε στην ανάδειξη του θεσμού των ΓΜΤ και της σημασίας τους στην ανάπτυξη της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας. Προς αυτή την κατεύθυνση το Κέντρο Αρχιμήδης αξιοποίησε τα  δύο προσφερόμενα προγράμματα χρηματοδότησης του ΕΣΠΑ και υπέβαλε αντίστοιχες προτάσεις μια για την ενίσχυση του ΓΜΤ και μια για ενίσχυση των δράσεων του Επιχειρηματικού Επιταχυντή.

Για το 2022, έχει προγραμματιστεί μεγάλη ανάπτυξη του Αρχιμήδη σε όλες τις πτυχές των δραστηριοτήτων του. Αυτό θα επιτευχθεί μέσα από τη χρηματοδότηση που αναμένεται εντός του πρώτου τριμήνου από τα δύο προ-αναφερθέντα προγράμματα με την πρόσληψη ικανού αριθμού στελεχών για το ΓΜΤ και τον Επιχειρηματικό Επιταχυντή.

Με τη νέα προγραμματισμένη ενίσχυση του ανθρώπινου δυναμικού, το Κέντρο Αρχιμήδης θα μπορέσει να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση των υπηρεσιών του για τη δημιουργία τεχνοβλαστών, την κατοχύρωση δικαιωμάτων διανοητικής ιδιοκτησίας, την ωρίμανση και επιτάχυνση των επιχειρηματικών ιδεών, τη διοργάνωση διαγωνισμών επιχειρηματικότητας, και την προώθηση της έννοιας και σημασίας της επιχειρηματικότητας με τη διδασκαλία τριών προπτυχιακών μαθημάτων που απευθύνονται σε όλους του φοιτητές του ΕΚΠΑ, μεταξύ άλλων.

Διαβάστε ολόκληρο τον ετήσιο απολογισμό: https://archimedes.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/01/Archimedes-Apologismos_2021.pdf