To ερευνητικό πρόγραμμα Revicto (“Representations of Modern Greece in Victorian Popular Culture”) του Ε.Κ.Π.Α που χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.) μελετά την πολύπλευρη αναπαράσταση της νεώτερης Ελλάδας στη βικτωριανή λαϊκή λογοτεχνία και πολιτισμό στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα. Το πρόγραμμα εστιάζει την έρευνά του στον βικτωριανό Τύπο και, ειδικότερα, σε λαϊκά μυθιστορήματα και διηγήματα, ταξιδιωτικές αφηγήσεις, δοκίμια, εικονογραφικό υλικό και εφήμερα. Στόχος μας είναι η εξέταση της πρόσληψης και αναπαράστασης της χώρας καθώς και η ανάδειξη και ερμηνεία των στοιχείων που διαμορφώνουν έναν εννοιακό λόγο για την νεώτερη Ελλάδα και τη θέση της στην Ευρώπη με την συνδρομή των ψηφιακών μέσων και την εκτεταμένη χρήση βιβλιοθηκών και διαδικτυακών αρχείων Τύπου καθώς και η δημιουργία ενός ψηφιακού ευρετηρίου των βικτωριανών πηγών για την Ελλάδα. Η καθηγήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ Ευτέρπη Μήτση είναι η επιστημονική υπεύθυνη του προγράμματος ενώ η ερευνητική ομάδα αποτελείται από τις: Άννα Δεσποτοπούλου, Καθηγήτρια ΤΑΦΓ, ΕΚΠΑ, Τατιάνα Κοντού, Καθηγήτρια, Oxford Brookes University, Η.Β., Κωνσταντίνα Γεωργαντά, Μεταδιδάκτορας ΕΚΠΑ, Χρύσα Μαρίνου, Μεταδιδάκτορας ΕΚΠΑ, Ματθίλδη Πυρλή, υποψήφια διδάκτορας του ΤΑΦΓ, ΕΚΠΑ.

image REVICTO website
Revicto Website

Ο ιστότοπος του Revicto (https://revictoproject.com/), με τις διακριτές ενότητες του ιστολογίου, των δημοσιεύσεων, του συνεδρίου, των ποικίλων δράσεων και του ψηφιακού ευρετηρίου, παρουσιάζει την έρευνά μας, ενώ η διάχυση των αποτελεσμάτων της έρευνας στην ακαδημαϊκή κοινότητα και στο ευρύ κοινό πραγματοποιείται από την ιστοσελίδα του Revicto, με τη μορφή ανακοινώσεων και συνοπτικών αναρτήσεων στο ιστολόγιο και από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (twitter και facebook).

Το πρόγραμμα διοργάνωσε με επιτυχία το διαδικτυακό σεμινάριο “Asking the Right Questions: Researching Victorian Greece in Digital Humanities” (Νοέμβριος 2020). Αποτελέσματα της έρευνας έχουν δημοσιευτεί στα διεθνή περιοδικά Victorians: A Journal of Culture and Literature και Journal of Greek Media & Culture καθώς και στην έκδοση The Palgrave Encyclopedia of Urban Literary Studies. Επίσης, στους φοιτητές/τριες του ΤΑΓΦ δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσουν μάθημα επιλογής στο αντικείμενο της έρευνας και να μελετήσουν τις όψεις του βικτωριανού ελληνισμού μέσω καινοτόμων μεθόδων.

Το διεθνές συνέδριο του προγράμματος μας με τίτλο “Greece in Victorian Popular Culture” έχει δρομολογηθεί για τις 8-9 Απριλίου 2022 στην Αθήνα. Στην ιστοσελίδα μας μπορείτε να βρείτε την σχετική ανακοίνωση ενώ σύντομα θα αναρτηθούν το πρόγραμμα του συνεδρίου και όλες οι λεπτομέρειες. Μετά τη λήξη του συνεδρίου στόχος μας είναι η έκδοση τόμου με επιλεγμένες ανακοινώσεις.

Η ιστοσελίδα μας διανθίζεται συνεχώς με νέο υλικό.

Επισκεφθείτε μας στο https://revictoproject.com!