Αίτημα εξαίρεσης των προσλήψεων στα Πανεπιστήμια παρά την προκήρυξη των Βουλευτικών Εκλογών

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Όπως προκύπτει από το κείμενο που ακολουθεί και το επισυναπτόμενο, ήδη από τις 29 Μαρτίου 2023, έχουμε αιτηθεί προς τα συναρμόδια Υπουργεία Εσωτερικών και Παιδείας τη μη εφαρμογή της παρ. 1 του άρθρ.28 του Ν. 2190/1994 στις διαδικασίες εκλογής και εξέλιξης μελών ΔΕΠ, πρόσληψης μελών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και έκτακτου ερευνητικού, επιστημονικού, εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού σε έργα των ΕΛΚΕ των ΑΕΙ.

Σε πρόσφατη επικοινωνία μας με την Πολιτική Ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, ενημερωθήκαμε ότι ήδη έχει αποσταλεί σχετικό αίτημα προς το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Είμαστε στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρίνιση

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ

* * *

Θέμα: Από το Γραφείο Πρύτανη ΕΚΠΑ-περί μη εφαρμογής άρθρου 28, παρ. 1 του Ν. 2190/1994

Από: “RECTOR EKPA” rector@uoa.gr>

Ημερομηνία: Τετ, Μάρτιος 29, 2023 11:30

Προς: ypourgos@ypes.grminister@minedu.gov.gr

Κοινοποίηση: niki@nikikerameus.gr

Προς:

-Γραφείο Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων

-Γραφείο Υπουργού Εσωτερικών

Σας αποστέλλουμε, συνημμένα, το υπ’ αριθμ. 30112/29-3-23 έγγραφο του Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μ.-Αθ. Δημόπουλου προς την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Ν. Κεραμέως
και τον Υπουργό Εσωτερικών, κ. Μ. Βορίδη σχετικά με τη μη εφαρμογή της παρ. 1 του άρθρ.28 του Ν. 2190/1994 στις διαδικασίες εκλογής και εξέλιξης μελών ΔΕΠ, πρόσληψης μελών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και έκτακτου ερευνητικού, επιστημονικού, εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού σε έργα των ΕΛΚΕ των ΑΕΙ και παρακαλούμε πολύ για την ενημέρωσή τους.

Β. Μηλιώνη
Γραφείο Πρύτανη ΕΚΠΑ