logo gloss

Το διατμηματικό ερευνητικό πρόγραμμα «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής» δημιουργήθηκε το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 και αποτελεί προϊόν της συνεργασίας του Μιχάλη Γεωργιαφέντη, μέλους ΔΕΠ του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, και της Αγγελικής Τσόκογλου, μέλους ΔΕΠ του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Το πρόγραμμα επιδιώκει την ανάπτυξη συνεργασιών με θεσμοθετημένα ερευνητικά κέντρα στο εξωτερικό με αντικείμενο τη σχέση Γλωσσολογίας και Διδασκαλίας καθώς και τη δημιουργία ανάλογου εργαστηρίου–κέντρου για ερευνητικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς στην Ελλάδα. Επίσης, έχει στόχο τη διοργάνωση επιστημονικών συνεδρίων, ημερίδων και εργαστηρίων επιμόρφωσης εκπαιδευτικών Α’-βάθμιας και Β’-βάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και τη δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού ελεύθερης πρόσβασης για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και την ερευνητική του δραστηριότητα αποτυπώνονται στον ιστότοπο: https://grammar.uoa.gr/