Ψήφισμα της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ για το θέμα των πτυχίων των αποφοίτων καλλιτεχνικών σχολών

Η Συνέλευση του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει τη διαμαρτυρία της για την πρόσφατη κυβερνητική απόφαση σύμφωνα με την οποία οι απόφοιτοι καλλιτεχνικών σχολών, συμπεριλαμβανομένων και των σχολών του Εθνικού Θεάτρου και του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, εξισώνονται με τους αποφοίτους Λυκείου. Δηλώνουμε τη συμπαράστασή μας στα αιτήματα και τις διεκδικήσεις του συνόλου του καλλιτεχνικού κόσμου και θεωρούμε ότι πρόκειται για κατάφωρη αδικία σε ανθρώπους που κάνουν πολύ σοβαρές και επίμοχθες σπουδές για να κατακτήσουν την τέχνη τους και την τεχνική της και για να προσφέρουν πολιτισμικά αγαθά στο κοινωνικό σύνολο. Θεωρούμε επίσης ότι ο συμβολισμός της απόφασης είναι σαφής: πρόκειται για επίσημη δήλωση υποτίμησης της σημασίας του πολιτισμού στη ζωή μας. Η Συνέλευση του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ – ενός τμήματος το οποίο πιστεύει στην αξία του πολιτισμού και της σύνδεσής του με όλες τις πτυχές του δημόσιου βίου – ζητά από το Υπουργείο Πολιτισμού και από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας να αναθεωρήσουν τη σχετική διάταξη.