Ψήφισμα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ για την απώλεια της Ομότιμης Καθηγήτριας Χαράς Μπακονικόλα

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια της αγαπητής συναδέλφου ΧΑΡΑΣ ΜΠΑΚΟΝΙΚΟΛΑ, Ομότιμης Καθηγήτριας Θεατρικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής.

chb

Η Χαρά Μπακονικόλα γεννήθηκε στο Βόλο το 1948. Ήταν πτυχιούχος ελληνικής φιλολογίας (1971), γαλλικής φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (1974) και κάτοχος του κρατικού διδακτορικού διπλώματος (Doctorat d’ État des Lettres et Sciences Humaines) του Πανεπιστημίου της Σορβόννης (Université de Sorbonne, Paris IV), (1985). Το διάστημα 1975-1991 διετέλεσε Βοηθός και στη συνέχεια Λέκτωρ και Επίκουρος Καθηγήτρια στον Τομέα Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και από το 1992 έως το 2010 καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Είχε διατελέσει πρόεδρος του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου (ΙΤΙ), πρόεδρος της γνωμοδοτικής επιτροπής του ΕΚΕΘΕΧ, μέλος της επιτροπής της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς για την επιλογή θεατρικών έργων κατάλληλων για παιδιά και εφήβους, και μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Εθνικού Θεάτρου.
Δίδαξε φιλοσοφία του θεάτρου, θεωρία του δράματος, αισθητική του θεάτρου, αρχαία δραματουργία και δραματουργική ανάλυση. Υπήρξε η κύρια εισηγήτρια της υπαρξιστικής και φαινομενολογικής σκέψης στην Ελλάδα ως προς τη μελέτη του θεάτρου, είχε πρωτοστατήσει στην προσπάθεια εισαγωγής των θεατρικών μαθημάτων στην τυπική εκπαίδευση και ασχολήθηκε συστηματικά τόσο με το ελληνικό (αρχαίο και νεώτερο), όσο και με το παγκόσμιο θέατρο. Υπήρξε πολυγραφότατη, με εκδόσεις πολλών βιβλίων, επιστημονικών μελετημάτων και μεταφράσεις δοκιμίων και θεατρικών έργων.
Η Χαρά Μπακονικόλα ήταν ένας γλυκός, δοτικός, φωτεινός άνθρωπος, μια εξαιρετική συνάδελφος και μια υποδειγματική δασκάλα για τους φοιτητές, όπως και για τους σπουδαστές των Δραματικών Σχολών, με τους οποίους διατηρούσε πάντα άριστες σχέσεις. Το κενό που αφήνει πίσω της είναι δυσαναπλήρωτο, ενώ το παράδειγμά της αποτέλεσε και θα αποτελεί πόλο έλξης του επιστημονικού ενδιαφέροντος για όλους εμάς.
Βιώνοντας βαθιά την απώλειά της, αλλά και εκτιμώντας το σπάνιο ήθος και τη μεγάλη προσφορά της στην έρευνα, τη διδασκαλία και την ανάπτυξη τόσο της φιλοσοφίας, όσο και της επιστήμης και της τέχνης του θεάτρου, το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ αποφάσισε ομόφωνα να εκφράσει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και να δημοσιεύσει το ψήφισμα αυτό στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Καθηγητής Γιώργος Π. Πεφάνης