Πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία την Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, στη Φιλοσοφική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α., επιστημονική ημερίδα με τίτλο: «Η Κλασική Φιλολογία στη νεότερη Ελλάδα. Από τα χρόνια του Νεοελληνικού Διαφωτισμού ως τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο».

Φωτογραφία 1
Οικογενειακή φωτογραφία των συνέδρων κατά τη λήξη της ημερίδας

Έλαβαν μέρος 18 εισηγήτριες και εισηγητές από οκτώ πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας και του εξωτερικού. Εκτός από κλασικούς φιλολόγους έλαβαν μέρος και ερευνητές από τις ειδικότητες της ιστορίας, της επιγραφικής, της νεοελληνικής φιλολογίας και συγκριτολογίας, της πρόσληψης της αρχαίου κόσμου. Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο ομότιτλου ερευνητικού προγράμματος, το οποίο χρηματοδοτείται από το Καταπίστευμα Τσαγκαδά και τον ΕΛΚΕ του Ε.Κ.Π.Α..

Φωτογραφία 2
Ιωάννα Καραμάνου, Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας, Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ

Την έναρξη των εργασιών της ημερίδας χαιρέτισαν η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας Ε.Κ.Π.Α. Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, η Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας Καθηγήτρια κ. Θεοδώρα Αντωνοπούλου και ο Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Προγράμματος Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Βασίλειος Βερτουδάκης.

Φωτογραφία 3
Αμφιλόχιος Παπαθωμάς, Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας – Παπυρολογίας, Διευθυντής Τομέα Κλασικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Ο απολογισμός της ημερίδας κρίνεται απολύτως ικανοποιητικός. Οι εισηγήσεις ήταν υψηλού επιπέδου και ανέδειξαν σημαντικές πλευρές της Κλασικής Φιλολογίας στην Ελλάδα: τα πρόσωπα, τις τάσεις, τα επιτεύγματα αλλά και τις υστερήσεις. Την ημερίδα παρακολούθησε πολυπληθές ακροατήριο στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., ανάμεσα στο οποίο ήταν εμφανής η παρουσία πολλών φοιτητών και φοιτητριών, ιδιαιτέρως μεταπτυχιακών και υποψηφίων διδακτόρων. Τα πρακτικά της ημερίδας θα δημοσιευθούν σύντομα με χρηματοδότηση του ίδιου Προγράμματος.

Φωτογραφία 4
Βασίλειος Π. Βερτουδάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α., Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Προγράμματος