Πρόγραμμα έρευνας και επιστημονικών ανταλλαγών «Φιλοσοφία του μηδενός: Για την ιστορία της αρνητικής οντολογίας»

Ξεκίνησαν πρόσφατα οι δραστηριότητες του προγράμματος έρευνας και επιστημονικών ανταλλαγών «Φιλοσοφία του μηδενός: Για την ιστορία της αρνητικής οντολογίας».

Στο πρόγραμμα μετέχουν:

– Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΕΚΠΑ (Καθ. Παναγιώτης Θανασάς)

– Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου της Βόννης (Καθ. Rainer Schäfer)

– Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών (Καθ. Παύλος Κόντος)

Το πρόγραμμα προβλέπει τη διεξαγωγή τριών συνεδρίων, καθώς και επισκέψεις μελών των τριών πανεπιστημίων για εκπόνηση έρευνας στα πανεπιστήμια του δικτύου. Έχει διάρκεια τριών ετών και συνολικό προϋπολογισμό 55.000 €, ο οποίος καλύπτεται από το γερμανικό ερευνητικό ίδρυμα Alexander von Humboldt-Stiftung στο πλαίσιο της δράσης «Research Group Linkage Programme».

Η πρώτη σημαντική δραστηριότητα του προγράμματος είναι το διεθνές συνέδριο με θέμα «Non-Being in Ancient and Medieval Philosophy», που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα το διήμερο 27-28 Μαρτίου 2023.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://conferences.uoa.gr/event/52.