Στον προαύλιο χώρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών τοποθετήθηκε το ορειχάλκινο γλυπτό ΝΙΚΗ του Αιγινήτη καλλιτέχνη Νεκτάριου Κοντοβράκη.

Η Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ ευχαριστεί τον καλλιτέχνη, γλύπτη και ζωγράφο Νεκτάριο Κοντοβράκη, μαθητή και συνεχιστή της αισθητικής των μεγάλων δασκάλων Νίκου Νικολάου, Γιάννη Μόραλη και Χρήστου Καπράλου και τον κ. Ηλία Κουκούτση, ο οποίος γενναιόφρονα ανέλαβε τη δαπάνη του όλου εγχειρήματος, δωρίζοντας αυτό το γλυπτό στη Φιλοσοφική Σχολή.

Το εν λόγω γλυπτό έχει πολυεπίπεδη σημασία και πυκνό συμβολισμό. Τα μέλη της τριμελούς συμβουλευτικής επί καλλιτεχνικών ζητημάτων επιτροπής που έχει συστήσει η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, οι κκ. Μάνος Στεφανίδης και Δημήτρης Παυλόπουλος και η κα Ευθυμία Μαυρομιχάλη, επισημαίνουν ότι πρόκειται για ορειχάλκινη φιγούρα που αναπαριστά μία πτερωτή έφηβη εν κινήσει, έτοιμη να κόψει το νήμα στη διάρκεια αγώνων, η οποία συνδυάζει δυναμικά αρχαϊκή χάρη και νεωτερικό ήθος, καθώς είναι έτοιμη να πετάξει ψηλά. Ένα χυτό γλυπτό ύψους 1.80 μέτρων, που ορθώνεται ως ένα πανανθρώπινο σύμβολο διαχρονικού «αγώνα» και μεταδίδει ισχυρά μηνύματα ζωής, σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο. Αποτυπώνει, συμβολικά, τη ΝΙΚΗ εναντίον της αμάθειας, του σκοταδισμού και της προκατάληψης. Παράλληλα, υπογραμμίζει την υπεροχή της γνώσης και της επιστήμης, αρετών που εκπροσωπούν το «καλό» σε μιαν εποχή που το «κακό» κινείται τόσο αλαζονικά.

Το γλυπτό ίσταται στην είσοδο της Βιβλιοθήκης της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ για να μεταδίδει το αισθητικό και παιδαγωγικό του μήνυμα στις φοιτήτριες και τους φοιτητές, τους αυριανούς επιστήμονες, τους νικητές της γνώσης και της ζωής. Θα αποτελεί ένα ανάγλυφο απτό σύμβολο κάθε νίκης έναντι των παντοίων και ποικίλων αγώνων στους οποίους επιδίδονται όλα τα μέλη της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.