CIVIS HUB 2: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά – Δεύτερη πρόσκληση για τη δημιουργία εκπαιδευτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων/προγραμμάτων

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ
Προθεσμία υποβολών: 20 Νοεμβρίου 2021
Αιτήσεις: https://civis.smapply.io/prog/second_call_for_proposals_hub_2_society_culture_heritage/

Η πρόσκληση αφορά προτάσεις για κοινές εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητες. Απώτερο στόχο των HUBS, συνιστά η προώθηση των συνεργειών/συμμαχιών μεταξύ των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων του δικτύου του CIVIS στους τομείς της εκπαίδευσης, της έρευνας και της καινοτομίας. Συγκεκριμένα, η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος αναφέρεται σε διεπιστημονικά κοινά προγράμματα σπουδών, συναφή εξαμηνιαία μαθήματα και πακέτα μαθημάτων σε επίπεδο Bachelor, Master και PhD. Γίνονται επίσης, αποδεκτές προτάσεις για μικρο-προγράμματα-μαθήματα βραχυπρόθεσμης κινητικότητας, θερινά σχολεία, εργαστήρια, εποπτεία ερευνητικών έργων (PhD) και ανταλλαγές ερευνητών. Επιπροσθέτως, οι προτεινόμενες δραστηριότητες δύναται να περιλαμβάνουν προγράμματα κατάρτισης και έρευνας για φοιτητές, καθώς και εργαστήρια ή συναντήσεις ακαδημαϊκού προσωπικού για την ανάπτυξη μελλοντικών κοινών ακαδημαϊκών και ερευνητικών δραστηριοτήτων.
Περιλαμβάνουν, πρωτοβουλίες/προτάσεις, που διευρύνουν και “ανοίγουν” τα ήδη υπάρχοντα εξαμηνιαία προγράμματα και μαθήματα σε πανεπιστήμια εταίρους για ακαδημαϊκή συνεργασία στο πλαίσιο του CIVIS.

Πρέπει να επισημανθεί πως σημαντικό κριτήριο επιλεξιμότητας συνιστά οι προτεινόμενες δραστηριότητες να περιλαμβάνουν τη συμμετοχή τουλάχιστον τριών πανεπιστημίων της συμμαχίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS. Επιπλέον, ενθαρρύνονται ιδιαίτερα προτάσεις για δραστηριότητες που αυξάνουν την κινητικότητα των φοιτητών και δίνεται προτεραιότητα σε κοινά εκπαιδευτικά προγράμματα με μακροπρόθεσμη προοπτική. Τέλος, στην εν λόγω πρόσκληση δίνεται προτεραιότητα σε προτάσεις που άπτονται του τομέα των κοινωνικών επιστημών (συμπεριλαμβανομένων, της κοινωνιολογίας, των πολιτικών επιστημών, της νομικής, της ψυχολογίας, των οικονομικών), αλλά και σε προτάσεις που αφορούν συνεργασία με εταίρους από την Αφρική.

CIVIS is pleased to launch a second call for activities related to Hub 2: Society, Culture and Heritage. We welcome proposals for activities relevant to the Hub’s themes. Proposed activities may include courses, summer schools, workshops, semesters, project supervision and research exchanges; they may involve educational projects with students as well as workshops/meetings of academic staff to develop future activities together with partners from CIVIS universities. While the Hub Council especially encourages proposals for activities that increase student mobility, it also agreed on prioritizing allied programs with a long-term perspective for this CallIn addition, for this Call, activities are prioritized that stem from the field of social sciences (including, among others, sociology, political science, law, psychology, economics) or address corresponding focus areas. In this context, projects with contacts to African partners are a particular focus of attention. At least one allied multidisciplinary educational program shall be established within the Hub by the end of 2022“.

Αναλυτικές πληροφορίες για την πρόσκληση, τους όρους συμμετοχής και τα κριτήρια επιλεξιμότητας: https://civis.eu/en/activities/civis-calls/call-for-proposals-for-civis-hub-2-activities-society-culture-and-heritage

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με τα μέλη του Hub Council και υπεύθυνες του HUB 2 SCH για το ΕΚΠA: κα Αντωνοπούλου (Συντονίστρια) antono@phil.uoa.gr και κα Χρυσανθοπούλου  vchrys@phil.uoa.gr