Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 26/10/2023 στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ» η εκδήλωση για τα 20 χρόνια λειτουργίας της Β’ Πανεπιστημιακής Ψυχιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ (2003-2023). Την εκδήλωση προλόγισε ο διευθυντής της κλινικής καθηγητής κ. Νικόλαος Σμυρνής που αναφέρθηκε στην σύμπτωση της επετείου αυτής με την πλήρη ανακαίνιση όλων το χώρων της κλινικής που πραγματοποιήθηκε το 2023 με την συνεργασία της 2η ΥΠΕ και του Νοσοκομείου «ΑΤΤΙΚΟΝ» και χρηματοδότηση από το ταμείο ανάκαμψης. Με το πέρας της ανακαίνισης παραδόθηκε για λειτουργία μια απόλυτα σύγχρονη μονάδα με αύξηση της δύναμης της από τις 20 στις 24 κλίνες.

ps 1

Στην εκδήλωση απεύθυναν χαιρετισμό ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ καθηγητής κ. Εμμανουήλ Πικουλής και ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ καθηγητής κ. Νικόλαος Αρκαδόπουλος. Οι ομιλητές εξήραν το έργο της κλινικής και τη συμβολή της καθώς και τη συμβολή του Γ.Π.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ» στην παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών υγείας στους πολίτες καθώς και στην εκπαιδευτική και ερευνητική αριστεία του ΕΚΠΑ. Ο Διευθυντής της Α Πανεπιστημιακής Ψυχιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο Αιγινήτειο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο καθηγητής κ. Νικόλαος Στεφανής αναφέρθηκε στη διαχρονικά στενή σχέση και άριστη συνεργασία των δυο πανεπιστημιακών ψυχιατρικών κλινικών του ΕΚΠΑ.

Κατόπιν έλαβαν το λόγο οι απελθόντες διευθυντές της κλινικής, ομότιμοι καθηγητές ψυχιατρικής, που με θερμά λόγια μίλησαν για την πορεία της κλινικής και την δική τους προσωπική αποτίμηση αυτής της πορείας. Με την σειρά αρχαιότητας στη διεύθυνση μίλησε πρώτος ο καθηγητής κ. Κωσταντίνος Σολδάτος (2003-2004). Για τη θητεία στη διεύθυνση του εκλιπόντος καθηγητή Ελευθέριου Λύκουρα (2004-2012) μίλησε ο ομότιμος καθηγητής και πρώην διευθυντής της Α’ Ψυχιατρικής Κλινικής κ. Γεώργιος Παπαδημητρίου. Κατόπιν μίλησαν για τη θητεία τους στη διεύθυνση της κλινικής οι καθηγητές κκ. Ιωάννης Λιάππας (2012-2013), Χαράλαμπος Παπαγεωργίου (2013-2014) και Αθανάσιος Δουζένης (2014-2020).

ps 6 1

ps 7 1