Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023, το Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας (Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών) και η Ιονική Ακαδημία 1808 διοργάνωσαν σεμιναριακή διάλεξη του Καθηγητή κ. Βάιου Βαϊόπουλου (Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ) με θέμα «Επίφοβοι Δαναοί και φιλόξενοι Έλληνες στο αινειαδικό ταξίδι προς την Ιταλία: αντιθέσεις και συγκλίσεις».

Τη διάλεξη, η οποία πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του κτηρίου Κωστής Παλαμάς, τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιπρύτανις του ΕΚΠΑ Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ο Καθηγητής κ. Ιωάννης-Αναστάσιος Μεταξάς, Πρόεδρος της Ιονικής Ακαδημίας 1808, διδάσκοντες της Φιλοσοφικής Σχολής, φοιτητές (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί) και πλήθος κόσμου.

1 350x668 1
2 350x668 1
3 350x438 1

Ο Καθηγητής κ. Βάιος Βαϊόπουλος ανέπτυξε πτυχές του αινειαδικού ταξιδιού και της πολιτικής γεωγραφίας που συνδέεται με αυτό, καθώς και των σχέσεων των Τρώων με τους Έλληνες, που, όπως προκύπτει από μια ανάγνωση επιλεγμένων χωρίων της Αινειάδας, παρουσιάζουν ποικιλία και διακυμάνσεις. Ανέλυσε επίσης τη θέση ότι η ρωμαϊκή στάση μετά τα τρωικά κάθε άλλο παρά μονοσήμαντη είναι απέναντι στο ελληνικό στοιχείο, που, ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό του έπους, τίθεται στο πλευρό των «πρωτο-Ρωμαίων» Τρώων.

7 668x350 1
4 668x350 1