s200 domenica.minniti gonias

Η Καθηγήτρια του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, κα. Domenica Minniti-Γκώνια, στο πλαίσιο της κινητικότητας μελών ΔΕΠ του προγράμματος Erasmus πραγματοποίησε στις 26-29 Απριλίου σειρά διαλέξεων στο Πανεπιστήμιο Orientale της Νάπολι.

Οι διαλέξεις είχαν ως θέματα αφενός τις σχέσεις μεταξύ ελληνικής και ιταλικής γλώσσας, με έμφαση στον λεξικό δανεισμό και τις ιταλικές λέξεις που απαντούν στην Ελληνική και τις διαλέκτους της, αφετέρου τη γλώσσα και τον πολιτισμό των Ελληνόφωνων της νότιας Ιταλίας.   Ειδικότερα, στο πλαίσιο της συνεργασίας της με το Centro di ricerca interuniversitario LeItaLiE – Lessicografia dell’ italoromanzo e delle lingue europee, η κα. Minniti-Γκώνια έδωσε μια διάλεξη γύρω από το «Λεξιλόγιο της γαστρονομίας των Ελληνόφωνων της Καλαβρίας».

Υπενθυμίζεται ότι το Centro di ricerca interuniversitario LeItaLiE – Lessicografia dell’ italoromanzo e delle lingue europee αποτελεί συνεργασία των πανεπιστημίων Orientale και Federico II της Νάπολι με το πανεπιστήμιο του Σαλέρνο και προωθεί τη λεξικογραφική έρευνα όσον αφορά την ιταλική γλώσσα και τις διαλέκτους της αλλά και σε διαγλωσσικό επίπεδο, όσον αφορά τις άλλες ρωμανικές γλώσσες. Το LeItaLie συνεργάζεται άμεσα με το LEI (Lessico Etimologico Italiano) το οποίο εδρεύει στην Akademie der Wissenschaften (Ακαδημία των Επιστημών) του Meinz.

Erasmus poster