Σημαντική Επιτυχία του Εργαστηρίου Φυσιολογίας «Φυσιολογείον» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Ο επιστημονικός οργανισμός Fondation Santé υποστηρίζοντας τη βιοϊατρική επιστημονική έρευνα παρέχει υποτροφίες σε άριστους υποψήφιους Διδάκτορες για ερευνητικά προγράμματα που θα διεξαχθούν σε ακαδημαϊκά ιδρύματα στην Ελλάδα ή την Κύπρο.

Για το 2023, οι υποτροφίες αυτές, που φέρουν το όνομα «The Sidney Altman Scholarship Program», χορηγήθηκαν σε τέσσερις μόνο πτυχιούχους, δύο εκ των οποίων διεξάγουν τις διδακτορικές τους σπουδές στο Εργαστήριο Φυσιολογίας «Φυσιολογείον» της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι νέοι επιστήμονες-ερευνητές που έλαβαν αυτή την διακεκριμένη υποτροφία είναι η Αίγλη-Ιωάννα Λεγάκη, που εργάζεται υπό την επίβλεψη του Αναπλ. Καθηγητή Αντωνίου Χατζηγεωργίου και ο Αντώνης Ρούσσος, υπό την επίβλεψη του Επικ. Καθηγητή Κωνσταντίνου Παληκάρα.