Υπογραφή Συμφώνου Συνεργασίας για τη διαμόρφωση ολοκληρωμένων σχεδίων πρόληψης και διαχείρισης των δασικών πυρκαγιών μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και του Ινστιτούτου Κύπρου

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ), το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (ΕΑΑ) και το Ινστιτούτο Κύπρου, υπέγραψαν την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021 Σύμφωνο συνεργασίας για τη διαμόρφωση ολοκληρωμένων σχεδίων πρόληψης και διαχείρισης των δασικών πυρκαγιών.

Στιγμιότυπο 2021 12 10 11.45.25 πμ2 1

Τη σύμπραξη των τριών επιστημονικών φορέων, εξήγγειλαν  σε επίσημη τελετή που έλαβε χώρα στο ιστορικό κτίριο Σίνα του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών ο Καθηγητής Μανώλης Πλειώνης Διευθυντής και Πρόεδρος ΔΣ του ΕΑΑ, ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ, Καθ. Νικόλαος Βούλγαρης, και ο Καθηγητής Κώστας Ν. Παπανικόλας Πρόεδρος του ΙΚυ.

Η τελετή επισημοποίησε την πολυετή έρευνα και συνεργασία των τριών κορυφαίων ιδρυμάτων, η οποία δρομολογήθηκε σε συνάντηση στις 8 Οκτωβρίου 2021 στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ, όπου Δήλωση Προθέσεων υπεγράφη από τους καθηγητές Θάνο Δημόπουλο (Πρύτανη του ΕΚΠΑ), Μανώλη Πλειώνη και Κώστα Παπανικόλα.

8 Οκτωβρίου 2021 1
Συνάντηση στις 8 Οκτωβρίου 2021 στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ, όπου Δήλωση Προθέσεων υπεγράφη από τους καθηγητές Θάνο Δημόπουλο (Πρύτανη του ΕΚΠΑ), Μανώλη Πλειώνη και Κώστα Παπανικόλα.

Την τελετή χαιρέτισαν ο Υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας της Ελλάδος κ. Χρήστος Στυλιανίδης, ο Υπουργός Γεωργίας Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος Κύπρου κ. Κώστα Καδής, ο Υφυπουργός Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής Κύπρου, κ. Κυριάκος Κόκκινος και ο Γενικός Γραμματέας Έρευνας & Καινοτομίας,  κ. Καθ. Αθανάσιος Κυριαζής. Eκ μέρους του ΕΚΠΑ συμμετείχαν επίσης οι καθηγητές Κ. Καρτάλης και Ευθ. Λέκκας από τα Κέντρα Αριστείας “Κλιματική Αλλαγή – Προσαρμογή και Μετριασμός” και “Διαχείριση Καταστροφών και Κρίσεων”.

Στη συνέχεια, ακολούθησαν σύντομες τοποθετήσεις των εκπροσώπων των τριών φορέων που υπέγραψαν το Σύμφωνο και απάντησαν σε ερωτήσεις δημοσιογράφων από Ελλάδα και Κύπρο.

Η συνεργασία των τριών φορέων κρίνεται όσο ποτέ άλλοτε επιτακτική και αναγκαία, καθώς κατά τις επόμενες δεκαετίες οι κλιματικές συνθήκες θα επιδεινωθούν περαιτέρω, με αποτέλεσμα τη συχνότερη εμφάνιση καταστροφικών δασικών και περιαστικών πυρκαγιών. Οι ενδεχόμενες επιπτώσεις αναμένονται δραματικές, με απώλεια ζωών και περιουσιών, την υποβάθμιση του δασικού περιβάλλοντος και της βιοποικιλότητας, τη μείωση της ποιότητας ζωής και της κοινωνικής συνοχής και την τοπική και περιφερειακή αναπτυξιακή υστέρηση.

H συμφωνία – ορόσημο για την Αντιμετώπιση των Δασικών Πυρκαγιών σε Ελλάδα και Κύπρο, εστιάζεται στους πιο κάτω άξονες:

1. Στην αξιοποίηση της τεχνογνωσίας και εμπειρίας που έχει αποκτηθεί από τους εμπλεκόμενους φορείς ως προς το θέμα των δασικών πυρκαγιών.
  2. Στην ανάπτυξη ενός πλαισίου ερευνητικής συνεργασίας που θα οδηγήσει στη διαμόρφωση ενός ολοκληρωμένου επιχειρησιακού σχεδίου, το οποίο θα ενσωματώσει, οργανώσει και αξιοποιήσει την κατά ίδρυμα υπάρχουσα γνώση για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών σε όλα τους τα στάδια.
  3. Στην προσπάθεια διασύνδεσης με τους αρμόδιους φορείς Πολιτικής Προστασίας για την παροχή του υπό ανάπτυξη ολοκληρωμένου επιχειρησιακού σχεδίου.
  4. Την προσφορά της «υπηρεσίας» αυτής σε όλες τις μεσογειακές χώρες και τις χώρες της Μέσης Ανατολής στο πλαίσιο Εθνικών πρωτοβουλιών, όπως αυτό της Κυπριακής Κυβέρνησης για την αντιμετώπιση της Κλιματικής Κρίσης στην Ανατολική Μεσόγειο και Μέση Ανατολή.

Η τελετή προβλήθηκε στο κανάλι YouTube του Ινστιτούτου Κύπρου: