Διεθνές συνέδριο “Η Σμύρνη ως σύμβολο: από τον 19ο αιώνα έως τον Σεπτέμβριο του 1922” [11-13/5/23]

Η επέτειος της καταστροφής του πολυπολιτισμικού χαρακτήρα της Σμύρνης και της εξαφάνισης των Ελληνορθόδοξων πληθυσμών της Μικράς Ασίας προσφέρει την ευκαιρία διεξαγωγής συνεδρίου για την πολυδιάστατη σημασία της μεγάλης πόλης-λιμένα τού Ανατολικού Αιγαίου.

Για το λόγο αυτόν το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνει διεθνές συνέδριο, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου (Πανεπιστημίου 30), στις 11-13 Μαΐου 2023.

Στόχος του συνεδρίου είναι να διερευνηθούν η πολιτισμική, κοινωνική και οικονομική ιστορία της πόλης στην ύστερη οθωμανική περίοδο και οι παράγοντες οι οποίοι προκάλεσαν το τέλος του κοσμοπολιτισμού στην Οθωμανική Αυτοκρατορία και στην πολυπολιτισμική αυτή πόλη, κομβικό σημείο των επικοινωνιών της Μικράς Ασίας και γενικότερα της Ανατολικής Μεσογείου.

Η Οργανωτική Επιτροπή του συνεδρίου
Αιμιλία Θεμοπούλου
Έφη Κάννερ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Hervé Georgelin, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Πρόσκληση Τελετής Έναρξης [11/5/23, 09.00]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών οργανώνουν Διεθνές Συνέδριο για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή με θέμα: «Η Σμύρνη ως σύμβολο: Από τον 19ο αιώνα έως τον Σεπτέμβριο του 1922».

Η τελετή έναρξης του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την 11η Μαΐου 2023 ημέρα Πέμπτη και ώρα 09.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30). Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχισθούν από 11 έως 13 Μαΐου 2023 στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
– Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
Χαιρετισμοί από:

1. την Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου: Αιμιλία Θεμοπούλου, Hervé Georgelin, Έφη Κάννερ
  2. από τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Νικόλαο Ηρειώτη
  3. την Πρόεδρο του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγήτρια Ελένη Σελλά
  4. την Αντιδήμαρχο Νέας Σμύρνης, κυρία Κλαίρη Δεληγιάννη.

Ακολουθεί η αφίσα, το πρόγραμμα και η πρόσκληση:

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις