Εκδήλωση ονοματοδοσίας οδού σε περιοχή του Δήμου Τρίπολης προς τιμήν του Καθηγητή του ΕΚΠΑ Ιωάννη Παπαδημητρίου

Την Κυριακή 22 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΊΑΣ οδού στην περιοχή Νέας Αγοράς του Δήμου Τρίπολης με την ονομασία ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΙΩΑΝΝΗ Δ. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και σε μία σεμνή τελετή αποδόθηκε η δέουσα τιμή στον Καθηγητή Ιωάννη Παπαδημητρίου.

viber image 2022 05 23 08 57 03 076

Ο ιατρός και Καθηγητής Χειρουργικής του ΕΚΠΑ Ιωάννης Παπαδημητρίου, διεθνώς αναγνωρισμένος για την προσφορά του στην Ιατρική, καταγόταν από την Αρκαδία και πιο συγκεκριμένα τις Αραχαμίτες τις οποίες επισκεπτόταν συχνά καθώς αγαπούσε ιδιαίτερα τον τόπο του.

Το 1987 πραγματοποίησε την πρώτη επιτυχημένη μεταμόσχευση ήπατος στην Ελλάδα. Με πλούσιο συγγραφικό έργο και αγάπη από τους μαθητές του, για πολλούς από αυτούς υπήρξε αρωγός καθ’όλη τη διάρκεια των σπουδών τους.

viber image 2022 05 23 06 57 16 868

Στην εκδήλωση εκ μέρους του ΕΚΠΑ ο Πρύτανης Καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος απηύθυνε χαιρετισμό, όπου μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στην επιστημονική του σταδιοδρομία που υπήρξε “πλήρης και γεμάτη από επιτυχίες! Ο Καθηγητής Παπαδημητρίου πραγματοποίησε την πρώτη επιτυχημένη μεταμόσχευση ήπατος στην Ελλάδα! Γι’ αυτό και το μεγάλου κύρους Ιατρικό Περιοδικό «Archives of Surgery», το 2000 τον ανακήρυξε ως έναν από τους 24 πλέον διακεκριμένους χειρουργούς στον κόσμο”.

Ακολουθεί απόσπασμα από την ομιλία-χαιρετισμό του Πρύτανη Καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλου:

“Βεβαίως, όπως είναι εύκολα αντιληπτό, ήταν πολυγραφότατος. Έχει συγγράψει μεγάλο αριθμό επιστημονικών άρθρων με μεγάλη απήχηση, καθώς και πολλά βιβλία, ενώ έχει λάβει μέρος ως κεντρικός εισηγητής σε παρά πολλά διεθνή συνέδρια.
Για το έργο του έχει λάβει σημαντικότατες διακρίσεις και βραβεία, όπως από την Ακαδημία Αθηνών.
Ο Καθηγητής Παπαδημητρίου δεν διακρίθηκε μόνο για το έργο του στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπου αναμφίβολα ήταν πρωτοποριακό και γι’ αυτό δικαίως αποτελεί σημαντική και ξεχωριστή προσωπικότητα για την ιστορία της Ιατρικής Σχολής, του Πανεπιστημίου μας και για την ιστορία της Χώρας, θα έλεγα.
Διακρίθηκε, επίσης, και μεταξύ άλλων, και για το έργο και την προσφορά του ως Πρόεδρος του Δ.Σ. του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, ως Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δεοντολογίας, καθώς και της Βιοηθικής, ως Πρόεδρος του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας, καθώς και της Επιτροπής Κλινικών Μελετών.

Κυρίες και κύριοι,
Ο Καθηγητής Παπαδημητρίου τίμησε την Ιατρική Σχολή Αθηνών και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με το έργο του, τη διδασκαλία του, με την ολοκληρωμένη προσωπικότητά του.
Ήταν πραγματικά υπόδειγμα πανεπιστημιακού δασκάλου και πνευματικού ανθρώπου.
Τίμησε όμως γενικότερα τη Δημόσια Ανώτατη Παιδεία και τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα, αλλά και διεθνώς, όσο λίγοι, προσφέροντας πολύτιμες υπηρεσίες.
Γι’ αυτό και σήμερα, όλοι και όλες εδώ, με τον προσήκοντα σεβασμό, αποδίδουμε στον Καθηγητή Παπαδημητρίου ελάχιστό φόρο τιμής.
Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών τιμά σήμερα ένα επίλεκτο στέλεχός του, έναν μεγάλο πανεπιστημιακό δάσκαλο, έναν κορυφαίο Καθηγητή!”