Οι φοιτητές του Μεραπτυχιακού Προγράμματος “Δημοσιογραφία και Νέα Μέσα” του τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ, στα πλαίσια της εκπαιδευτικής αποστολής τους στο Center for Strategic and International Studies (CSIS), στην Ουάσιγκτον (3-10/12/2022), συνεργάστηκαν με εξειδικευμένα στελέχη του ερευνητικού κέντρου και ειδικούς σε θέματα διεθνούς πολιτικής και δημιούργησαν μια σειρά δημοσιογραφικών κείμενων με χρήση πλούσιου πολυμεσικού υλικού. Ως θέμα, οι φοιτητές επέλεξαν τη σύνδεση της κλιματικής αλλαγής με διεθνή προβλήματα του σύγχρονου κόσμου, όπως η μετανάστευση, και παρουσίασαν τα δεδομένα της έρευνάς τους μέσω βίντεο, podcast, infographics, αλλά και με συνεντεύξεις, οι οποίες βιντεοσκοπήθηκαν σε στούντιο υψηλών τεχνικών προδιαγραφών του CSIS.

Screenshot 2023 06 18 221533

Η ορθή χρήση όλων των μέσων ψηφιακής δημοσιογραφίας και η πρωτοποριακή προσέγγιση με την κατάθεση ρεαλιστικών λύσεων/προτάσεων οδήγησαν στη δημιουργία ενός προϊόντος υψηλής ποιότητας, το οποίο απέσπασε εγκωμιαστικές κριτικές. Το πλήρες άρθρο βρίσκεται στην διεύθυνση: https://features.csis.org/the-future-of-the-Euphrates-River/