Επιτυχής Πιστοποίηση του ΠΜΣ “Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνων” του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ από την ΕΘΑΑΕ

Ολοκληρώθηκε επισήμως, με την έκδοση της απόφασης από την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ), η πιστοποίηση του Master in Applied Risk Management UOA/ΠΜΣ “Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνων” που προσφέρει το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών – Πανεπιστήμιο Αθηνών (Dept. of Economics – UOA) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

new dimensions social 2

Μετά την διαδικασία υποβολής φακέλου στην ΕΘΑΑΕ και την επιθεώρηση του ΠΜΣ από Εξωτερική Επιτροπή Αξιολόγησης, στην οποία συμμετείχαν εμπειρογνώμονες καθηγητές πανεπιστημίων του εξωτερικού, το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης της ΕΘΑΑΕ, στη 32η/14-09-2023 συνεδρίασή του, αποφάσισε τη χορήγηση πιστοποίησης με πλήρη συμμόρφωση στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνων”.

Το Master in Applied Risk Management UOA είναι από τα πρώτα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΕΚΠΑ, αλλά και της χώρας που λαμβάνει αυτή τη σημαντική πιστοποίηση με τον υψηλότερο βαθμό.

Το γεγονός αυτό αποδεικνύει την προσήλωση της Συντονιστικής Επιτροπής του ΠΜΣ, των διδασκόντων, της Συμβουλευτικής Επιτροπής του ΠΜΣ, και του ΕΚΠΑ στις αρχές της ποιότητας και της αριστείας και αποτελεί επιβεβαίωση της δέσμευσης όλων για την παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης.