To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Summer school in environmental humanities”
“The course is designed to allow participants to gain useful background knowledge about the epistemological shifts involved in ‘re-thinking’ human action in terms of sustainability for the future. It calls attention to the vulnerability and value of human and non-human life on a warming planet, and suggests that the climate emergency must be understood as a dynamic opening: an invitation to re-think categories of place and space, not in terms of eschatological closure, but as a state of protracted uncertainty that necessitates and activates new political, artistic and epistemic modes”.

CIVIS Focus Area:
Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς (τριτοετείς), Μεταπτυχιακούς φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Κοινωνικές, Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Αγροτικής Ανάπτυξης, Διατροφής και Αειφορίας
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 19-20 Μαΐου, 13-17 Ιουνίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15 Απριλίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivational letter στην ηλεκτρονική διεύθυνση e-mail της συντονίστριας: iolanda.plescia@uniroma1.it
Format μαθήματος:Υβριδικό (Blended)- Διαδικτυακά σεμινάρια και με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Ρώμη, Ιταλία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου C1)
ECTS: 6
NB of CIVIS Scholarships:
16

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: iolanda.plescia@uniroma1.it.Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.