“ΜΜΕ και προσφυγικές ροές”- Θερινό σχολείο του ΠΜΣ «Μέσα Επικοινωνίας και Προσφυγικές/Μεταναστευτικές Ροές» στη Λέσβο [3-14/7/23]

Στη Λέσβο θα πραγματοποιηθεί από τη Δευτέρα 3 Ιουλίου και για δύο εβδομάδες, το θερινό σχολείο του Μεταπτυχιακού προγράμματος Σπουδών «Μέσα Επικοινωνίας και Προσφυγικές/Μεταναστευτικές Ροές». Το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνουν από το 2019 μέχρι και σήμερα, το Μεταπτυχιακό αυτό Πρόγραμμα, που ειδικά για φέτος, φιλοξενεί φοιτητές από δέκα διαφορετικές χώρες του κόσμου.

Στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος διοργανώνεται κάθε χρόνο ένα Θερινό Σχολείο, διάρκειας δύο εβδομάδων, που φέτος θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 3 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2023. Ειδικοί από τον ακαδημαϊκό χώρο, από οργανισμούς που ασχολούνται με τη διαχείριση του προσφυγικού, εκπρόσωποι των ΜΜΕ αλλά και της δημοσιογραφικής οικογένειας της Λέσβου θα δώσουν σειρά διαλέξεων και σεμιναρίων, παράλληλα με ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων & workshops.

Η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η FRONTEX, ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης, οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, οι Γιατροί του Κόσμου, Γιατροί του Βοστάνειου Νοσοκομείου Μυτιλήνης είναι ενδεικτικά κάποιοι από τους συνεργαζόμενους φορείς που μετέχουν στο Θερινό Σχολείο. Το Θερινό Σχολείο υποστηρίζεται από τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης στο πλαίσιο του προγράμματος HELIOS. Το πρόγραμμα HELIOS χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου και στοχεύει στην υποστήριξη της ένταξης των δικαιούχων διεθνούς και προσωρινής προστασίας στην ελληνική κοινωνία.

Λεπτομέρειες για το αγγλόφωνο μεταπτυχιακό πρόγραμμα και το θερινό σχολείο που ξεκινά στη Λέσβο, έδωσε κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου ο Πρόεδρος της Ειδικής Διατμηματικής Επιτροπής του Καθηγητής Γιώργος Πλειός στα γραφεία του συλλόγου «Συνύπαρξη και Επικοινωνία στο Αιγαίο», στη Μυτιλήνη.

Πηγή: https://www.ertnews.gr/perifereiakoi-stathmoi/voreio_aigaio/mytilini-mme-kai-prosfygikes-roes-therino-sxoleio-sti-lesvo/?fbclid=IwAR0214QgcIq00WKPTRZDSzdnhixtHvbCWt2zbCxtiGs_VzR2SC6uADKj_OY

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις