Από τις 4 έως 8 Ιουλίου του 2022 διεξήχθη στο Τμήμα Φαρμακευτικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) το CIVIS Summer School on natural drug products το οποίο είχε ως στόχο να προάγει τη τρέχουσα γνώση και έρευνα σχετικά με τα φυσικά προϊόντα, εστιάζοντας σε έξι βασικούς τομείς: Χημεία Φυσικών Προϊόντων, Εθνοφαρμακολογία, Φαρμακολογία/Φαρμακοκινητική, Φαρμακευτική Τεχνολογία, Φυτοθεραπεία και Διατροφή. Το συγκεκριμένο διεπιστημονικό θερινό σχολείο πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή τεσσάρων CIVIS Πανεπιστημίων (University of Bucharest, National and Kapodistrian University of Athens, Eberhard Karls University of Tübingen & Sapienza University of Rome), ενός Πανεπιστημίου της Αφρικής (University of Pretoria) και τριών Πανεπιστημίων που δεν ανήκουν στη συμμαχία CIVIS (University of Florence, Carol Davila University Bucharest, and Virginia Polytechnic Institute and State University). Στη δράση αυτή συμμετείχαν με φυσική παρουσία 25 φοιτητές, ενώ 10 φοιτητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα διαδικτυακά. Το Summer School αποτελείτο από διαλέξεις, στρογγυλά τραπέζια με τη συμμετοχή εκπροσώπων του Ινστιτούτου δια βίου εκπαίδευσης & επαγγελματικής ανάπτυξης φαρμακοποιών (ΙΔΕΕΑΦ), που ανήκει στον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο, της Πανελλήνιας Ένωσης Φαρμακοβιομηχανίας (ΠΕΦ) και καθηγητές του Τμήματος. Επίσης παρουσιάστηκαν ομιλίες νέων ερευνητών από τα συμμετέχοντα CIVIS Πανεπιστήμια, καθώς και από άλλα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, παρουσιάσεις φοιτητών, εργαστηριακή πρακτική άσκηση και επίσκεψη στη φαρμακευτική βιομηχανία ELPEN.

Στο πρόγραμμα συνέβαλλαν από το Τμήμα Φαρμακευτικής: η Καθηγήτρια Γ. Βαλσαμή, ο Καθηγητής Δ. Ρέκκας, ο Επίκουρος Καθηγητής Π. Δάλλας, ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μ. Ράλλης και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ν. Αληγιάννης.

Εθελοντικά παρείχε στήριξη στη διοργάνωση ο σύλλογος GPSF (Greek Pharmaceutical Students’ Federation).

295107131 672725001082909 7325681878189188848 n 1

Οργανώτρια: Καθ. Ελένη Σκαλτσά, skaltsa@pharm.uoa.gr

Συν-οργανώτρια: CIVIS Ambassador NKUA, Δρ. Αικατερίνα-Μιχαέλα Τόμου, ktomou@pharm.uoa.gr