Το ΕΚΠΑ είναι πρωτοπόρο στη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο CIVIS, ένα εκπαιδευτικό δίκτυο ευρωπαϊκών πανεπιστημίων με στόχο την εξωστρέφεια και την διαμόρφωση ενός κοινού προσανατολισμού στην προπτυχιακή και μεταπτυχιακή εκπαίδευση. Η Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ διοργάνωσε και φιλοξένησε  από 27 Ιουνίου ως 1 Ιουλίου 2022 θερινό σχολείο εντατικής εκπαίδευσης φοιτητών, σε συνεργασία με 4 πανεπιστήμια της Ευρώπης, συγκεκριμένα της Μασσαλίας, των Βρυξελλών, της Μαδρίτης και της Ρώμης.

Το θέμα του σχολείου ήταν Sexual and reproductive health και απευθύνθηκε  σε προπτυχιακούς φοιτητές Ιατρικής των 2 τελευταίων ετών. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιέλαβε εντατική θεωρητική εκπαίδευση σε θέματα αναπαραγωγικής και σεξουαλικής υγείας της γυναίκας και του άντρα από καθηγητές και των 5 συνεργαζόμενων πανεπιστημίων και παράλληλη κλινική εκπαίδευση στις Πανεπιστημιακές κλινικές στο Αρεταίειο, στο Αλεξάνδρα, στο Λαϊκό και στο Αττικό Νοσοκομείο.

30 φοιτητές επελέγησαν από τα 10 ευρωπαϊκά συνεργαζόμενα πανεπιστήμια της συμμαχίας CIVIS ανάμεσα σε πληθώρα αιτήσεων με βάση τα βιογραφικά τους, με αποτέλεσμα το σχολείο να διεξάγεται σε ιδιαίτερα υψηλό και ανταγωνιστικό επίπεδο, με μεγάλη διάδραση μεταξύ φοιτητών και καθηγητών. Οι προσκεκλημένοι φοιτητές και καθηγητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο της Ακρόπολης και στον αρχαιολογικό χώρο και είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια Ελληνική βραδιά στον χώρο του Μουσείου Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα.

Υπεύθυνη διοργάνωσης ήταν η κα Ειρήνη Λαμπρινουδάκη, Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας και συνδιοργανωτές οι κ.κ. Νικόλαος Βλάχος, Καθηγητής Μαιευτικής Γυναικολογίας, Μελπομένη Πέππα, Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας, Κωνσταντίνος Στραβοδήμος, Καθηγητής Ουρολογίας  και Σταυρούλα Πάσχου, Επίκουρη Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας. Από την Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ συμμετείχαν ενεργά εκτός των διοργανωτών οι Καθηγητές κ.κ. Θ. Ψαλτοπούλου, Χ. Συριστατίδης, Π. Βάκας και Θ. Καλαμπόκας.

Περισσότερες πληροφορίες για το σχολείο μπορείτε να βρείτε εδώ: https://civis.eu/en/civis-courses/sexual-and-reproductive-health

Και για τη συμμαχία Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων CIVIS εδώ https://civis.eu/el

Ακολουθούν το πρόγραμμα και φωτογραφίες.

Our summer school was held during the previous week in Athens, hosted by the National and Kapodistrian University of Athens. 30 students from 6 CIVIS universities attended physically the whole program, actively participating in the morning lectures, in the afternoon workshops, in the clinics and in the surgical procedures. We were pleasantly surprised by the high level of the students, who were engaged to all activities with a lot of questions.

The success of the school was thanks to your contribution. I would like to thank you for all your effort and time you put to this first CIVIS activity. I hope that many more will follow in the future and I am happy that this opportunity has brought us together!

Irene Lambrinoudaki, MD, PhD Professor of Endocrinology, National and Kapodistrian University of Athens, School of Medicine, Athens, Greece. Scientific Director EMAS: European Menopause and Andropause Society.