Το αγγλόφωνο πρόγραμμα BA Program in the Archaeology, History, and Literature of Ancient Greece (BAAG) του ΕΚΠΑ και το Study in Greece ενώνουν τις δυνάμεις τους με το Πανεπιστήμιο της Βοστώνης (Boston University – BU) και ειδικότερα με το Τμήμα Κλασικών Σπουδών του BU και το πρόγραμμα Boston University Philhellenes-BUPh και οργανώνουν θερινό σχολείο με τίτλο “Ταξίδι στον ελληνικό πολιτισμό”.

Το πρόγραμμα, διάρκειας 4 εβδομάδων (19 Μαΐου 2022-19 Ιουνίου 2022), απευθύνεται κυρίως στους φοιτητές του Πανεπιστημίου της Βοστώνης και τους δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσουν την ελληνική ιστορία και τον ελληνικό πολιτισμό επιλέγοντας ανάμεσα σε ένα εντατικό πρόγραμμα ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού και ένα μάθημα φιλοσοφίας με τίτλο “Η Αρετή και οι αρετές του ηγέτη” στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία.

Φοιτητές εκτός του Πανεπιστημίου της Βοστώνης μπορεί να γίνουν δεκτοί, αφού πρώτα συμφωνηθεί η μεταφορά διδακτικών μονάδων στο ίδρυμα όπου φοιτούν. Το θερινό σχολείο συμπληρώνεται και με εκπαιδευτικές εκδρομές σε χώρους ιστορικού, αρχαιολογικού ή πολιτιστικού ενδιαφέροντος υπό την ακαδημαϊκή καθοδήγηση καθηγητών του BAAG.

Υποβολή αιτήσεων: 1 Δεκεμβρίου 2021 – 20 Μαρτίου 2022

Λεπτομέρειες: https://www.bu.edu/classics/study-abroad/greece/summer-1/